Home / ΑΘΛΗΜΑΤΑ / 2017: Τα πρόσωπα που ξεχώρισαν

2017: Τα πρόσωπα που ξεχώρισαν

Μεταολυμπιακή χρονιά το 2017, σε πείσμα των (δύσκολων) καιρών πρόσφερε χαρές και διακρίσεις στον ελληνικό αθλητισμό. Οι εκπρόσωποι μας έκαναν και με το παραπάνω το καθήκον τους στις κορυφαίες διοργανώσεις ανά την υφήλιο κατακτώντας μετάλλια, καταρρίπτοντας ρεκόρ ή απλά συμμετέχοντας, καθώς πολλές φορές και η συμμετοχή ισοδυναμεί με νίκη. Στο welovesports.gr, σήμερα επιχειρούμε μια ανασκόπηση της χρονιάς που σε λίγα μόλις 24ωρα εκπνέει, θυμίζοντας τα πρόσωπα εκείνα που ξεχώρισαν με τις επιτυχίες τους το 2017.

ΑΘΛΗΤΕΣ

ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ: Για τρίτη συνεχή χρονιά δεν έχασε σε κορυφαία διοργάνωση στην ενόργανη γυμναστική. Και αν συνεχίσει με το ρυθμό αυτό από “άρχοντας των κρίκων” που αποκαλείται τώρα θα γίνει ο απόλυτος κυρίαρχος του αθλήματος και σίγουρα ένας από τους θρύλους της ενόργανης όλων των εποχών.  Το 2017 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στις μεγαλύτερες διοργανώσεις που είχε το καλεντάρι, το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών  και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, πάντα στους αγαπημένους του κρίκους. Προπονητής του ο Δημήτρης Ράφτης.

ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ:  Ο πρωταθλητής του επί κοντώ ήταν δεύτερος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών Κλειστού Στίβου που έγινε στο Βελιγράδι. Λίγες εβδομάδες πριν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Λονδίνο, τραυματίσθηκε στο ΟΑΚΑ (από μια λακούβα στο χώρο της προπόνησης), έχασε τον μεγαλύτερο αγώνα της περιόδου αλλά και τα Diamond League. Ο Φιλιππίδης και ο προπονητής του Δημήτρης Κυττέας έχουν καταθέσει αγωγή κατά της διοίκησης του ΟΑΚΑ απαιτώντας οικονομική αποζημίωση.

ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ ΒΥΡΩΝ:  Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών (RSXπου έγινε στην Μασσαλία, ο κορυφαίος ιστιοπλόος έκανε ένα εξαιρετικό αγώνα και μετά από 8 ιστιοδρομίες, στις οποίες είχε μία 1η θέση και μία 2η, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 91.50 βαθμούς ποινής επί συνόλου 108 σκαφών. Προπονητής του είναι πλέον ο Νίκος Κακλαμανάκης. Η ιστιοπλοΐα γενικότερα έφερε πολλές διακρίσεις στη χώρα και ενδεικτικά αναφέρουμε το χρυσό μετάλλιο του ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗστο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων στα λέιζερ ράντιαλ και το ασημένιο στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα νέων ανδρών και νέων.

ΓΑΛΙΑΤΣΑΤΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ : Ο κορυφαίος αθλητής της άρσης βαρών το 2017.  Με δυο ασημένια μετάλλια (αρασέ και σύνολο) στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων (94 κιλά) και τρία μετάλλια όλων των αποχρώσεων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων:χρυσό στο σύνολο, ασημένιο στο αρασέ και χάλκινο στο ζετέ. Είναι μόλις 17 ετών, κατάγεται από πολύτεκνη οικογένεια της Κεφαλλονιάς και προπονείται με τον Παναγή Γαλιατσάτο

ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ ΜΙΛΤΟΣ : Μεγάλο ταλέντο στο μήκος ο 19χρονος πρωταθλητής του Γιώργου Πομάσκι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 8.07μ. στο ευρωπαϊκό νέων στην πόλη Γκροσέτο της Ιταλίας. Εκεί που ο ΚΥΡΙΑΖΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ  ήταν δεύτερος στον ακοντισμό (και 6ος αργότερα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών στο Λονδίνο).  Ο Τεντόγλου είχε ρεκόρ 8.30μ. το 2017, μια από τις καλύτερες επιδόσεις στον κόσμο και τρίτη όλων των εποχών στην Ελλάδα.

ΣΓΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ: Ο διάδοχος του Καλλίνικου Κρεάνγκα, το νέο μεγάλο αστέρι στο πιγκ πογκ. Κατέκτησε στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων (Απλό) και το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό TOP 10. Παράλληλα προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων του 2018 που θα διεξαχθούν στην Αργεντινή. Παράλληλα με τον Ολυμπιακό αγωνίζεται και στη σουηδική Ρέκορντ και προπονείται με τον ομοσπονδιακό Κώστα Βατσακλή.

ΠΙΛΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ: Το παιδί θαύμα (όπως τον έχουν αποκαλέσει) της ελευθέρας πάλης νίκησε με πτώση τον Ινδό Ραχούλ Ραχούλ στα 58κ. και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων Κορασίδων που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Κέντρο Πάλης στα Άνω Λιόσια. Ο 17χρονος παλαιστής που είχε στη συλλογή του ακόμα δύο ασημένια μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα, ένα χρυσό και δύο ασημένια σε ευρωπαϊκά  έγινε ο μοναδικός αθλητής στην ιστορία της ελευθέρας πάλης που έχει κατακτήσει έξι διαδοχικά μετάλλια σε παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα στην κατηγορία των Παίδων.

ΒΑΖΑΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ : Λίγο πριν κλείσει η αυλαία του 2017, η κολύμβηση επιφύλασσε επιτυχίες και μετάλλια. Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα  25άρας πισίνας που έγινε στην Κοπεγχάγη της Δανίας, ανέβηκε δύο φορές στο βάθρο, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο τόσο στα 200 μ. μικτή ατομική, όσο και στα 200 μ. πεταλούδα, που τα συνόδευσε με πανελλήνια ρεκόρ. Σπουδάζει ψυχολογία στις ΗΠΑ και στην Ελλάδα προπονείται με τον Αλέξανδρο Νικολόπουλο.

Στην ίδια διοργάνωση ο Κριστιάν Γκολομέεβ, ήταν έκτος στον τελικό των 50 μ. ελεύθερο, ενώ την 8η θέση στα 100 μ. ύπτιο πήρε ο Απόστολος Χρήστου. Ο Γκολομέεβ ήταν 7ος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών (50μ ελεύθερο) που έγινε στη Βουδαπέστη.

ΣΟΦΟΤΑΣΙΟΣ ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ: Ο αθλητής του συλλόγου Δύναμη Πατρών, με πέντε εντυπωσιακές νίκες έφτασε στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στα -68 κιλά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τάε κβον ντο εφήβων/νεανίδων στη Λάρνακα της Κύπρου. Στην ίδια διοργάνωση ο Επαμεινώνδας Τριανταφύλλου ήταν δεύτερος στα -48 κιλά, η Φανή Τζέλη τρίτη στα -55 κιλά και ο Σταύρος Τσιπούνης τρίτος στα -73 κιλά.

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ: Το 2016 αναδείχθηκε κορυφαίος έφηβος τενίστας στον κόσμο. Το 2017 έφτασε στο νούμερο 91 της παγκόσμιας κατάταξης και έγινε ο πρώτος έλληνας τενίστας με είσοδο στους κορυφαίους 100 του κόσμου. Ο 19χρονος αθλητής που προπονείται με τον πατέρα του, Απόστολο, έφτασε μέχρι τον τελικό του European Open της Αμβέρσας, επικρατώντας στον ημιτελικό του περίφημου Σβάρτσμαν (Αργεντινή) και νωρίτερα του Νταβίντ Γκοφέν (η πρώτη νίκη του επί αθλητή του Top 10). Στο Βέλγιο επίσης ήταν η 5η συνεχόμενη πρόκρισή του σε κυρίως ταμπλό τουρνουά της ATP. Ένα χρόνο πριν, στο ξεκίνημα της πρώτης του Senior season ο Τσιτσιπάς ήταν στο ν.210 και πλέον θα μπορεί να μπαίνει στο κεντρικό ταμπλό των διοργανώσεων, χωρίς να δίνει προκριματικούς.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ: Μία από τις καλύτερες χρονιές ήταν το 2017 για τον Χρήστο Βολικάκη. Ο Έλληνας ποδηλάτης πρωταγωνίστησε σε παγκόσμια κύπελλα και διεθνείς διοργανώσεις και η νέα χρονιά θα τον βρει να “φιγουράρει” ανάμεσα στους κορυφαίους του κόσμου στα αγωνίσματά του.

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ : Το 2017 ξεκίνησε και τελείωσε με την πρωταθλήτρια του επι κοντώ να μένει σταθερή στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου. Ολόχρυση και δαφνοστεφανωμένη. Η χρυσή Ολυμπιονίκης στο Ρίο της Βραζιλίας, αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στο Λονδίνο και πρωταθλήτρια Ευρώπης στον κλειστό στο Βελιγράδι. Επίσης πρόσθεσε στη συλλογή της το διαμάντι του  Diamond League και ψηφίστηκε ως η κορυφαία αθλήτρια της Γηραιάς Ηπείρου στο στίβο και στην τριάδα των κορυφαίων για ολόκληρο τον κόσμο. Σε όλα αυτά σημείωσε και πανελλήνιο ρεκόρ 4.91μ. Προπονητής και σύζυγος της ο Μίτσελ Κρίερ.

ΠΕΡΒΟΛΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑΑναμφισβήτητα η καλύτερη αθλήτρια στην πάλη τα τελευταία χρόνια στην πατρίδα μας. Με παρουσίες στις μεγαλύτερες διοργανώσεις και διακρίσεις. Το 2017 πρόσθεσε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Γυναικών στο Παρίσι (53κ.) καθώς στην αναμέτρηση για τις θέσεις 3-5 νίκησε με πτώση την Ρουμάνα  Ντόμπρε, και το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Σερβία, εκεί όπου στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο και σε μόλις 52 δευτερόλεπτα πήρε τη νίκη με πτώση απέναντι στην Λεόρντα (Μολδαβία). Προπονητής της ο Μοισέν Παριγιέι.

ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΒΟΥΛΑ :  H κορυφαία πρωταθλήτρια του τριπλούν και πλέον μητέρα, επέστρεψε στις μεγάλες διακρίσεις και στα μετάλλια. Με άλμα στα 14.24μ. στην 3η της προσπάθεια ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Βελιγράδι. Προπονείται και αυτή με το Γιώργο Πομάσκι.
 ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Η 20χρονη αθλήτρια του Ι.Ο.Π. κατέκτησε  το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό των λέιζερ ράντιαλ στην ιστιοπλοΐα που φιλοξενήθηκε στη Βαρκελώνη.

ΓΚΟΥΝΤΟΥΡΑ ΘΕΟΔΩΡΑ: Αναδείχθηκε δεύτερη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων γυναικών ξιφασκίας στη σπάθη (Πλόβντιβ Βουλγαρίας)  αφού αποκλείστηκε στο τελικό με 15-14 από την Μεξικάνα  Νατάλια Μποτελο και τρίτη στο αντίστοιχο Πανευρωπαϊκό.

ΚΕΦΑΛΙΔΟΥ ΑΡΤΕΜΙΣ: Χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων Σκοποβολής (Σκητ) στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.Ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον τελικό έχοντας πετύχει 46 πήλινους στόχους, επίδοση που αποτελούσε νέο παγκόσμιο και ευρωπαϊκό ρεκόρ νεανίδων.
Στον ίδιο τελικό του σκητ νεανίδων υπήρχε και δεύτερη ελληνική συμμετοχή, η Εμμανουέλα Κατζουράκη, η οποία κατέκτησε την τέταρτη θέση με 27 εύστοχες βολές.

ΔΕΣΥΛΛΑ ΙΩΑΝΝΑ – ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ: Χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τάε κβον ντο Νέων γυναικών (ηλικίας μέχρι 21 ετών) στη Σόφια. Η αθλήτρια του Αίαντα Αγίου Δημητρίου στα ημιτελικά της κατηγορίας -62κ. έκαμψε την αντίσταση της Ιταλίδας Λίσια Μαρτιτζνιάνι με σκορ 8-1. Ο τελικός κρίθηκε στο golden score, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία ήταν τρίτη στην αντίστοιχη περσινή διοργάνωση (Γκρόζνι), να κατακτά τη νίκη και την πρωτιά. Στο ίδιο άθλημα η ΜΠΙΤΣΙΚΩΚΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ – ΣΩΤΗΡΙΑ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κορασίδων (-55κ.) στη Βουδαπέστη. Η αθλήτρια του Θησέα στον τελικό νίκησε 6-3 την Φαν Βανρόιγ από την Ολλανδία.

ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ: Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Γυναικών (Τεχνικό & Ελεύθερο Σόλο) στη Βουδαπέστη αναδείχθηκε έβδομη.

ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ: Το κορίτσι-θαύμα του ελληνικού τένις, κόρη της Αγγελικής Κανελλοπούλου (έφτασε μέχρι το νούμερο 43 του κόσμου) και εγγονή του Δημήτρη Κανελλόπουλου που έγραψαν στην εποχή του ο κάθε ένας ξεχωριστή ιστορία στο άθλημα. Το “μήλο έπεσε κάτω από τη μηλιά” αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με μια ξεχωριστή περίπτωση.  Το 2017 έφτασε στον τρίτο γύρο όλων των κορυφαίων τουρνουά γεγονός που την έφερε στο νούμερο 48 της παγκόσμιας κατάταξης (έκλεισε τη χρονιά στο 51). Τα τελευταία χρόνια ζει στη Βαρκελώνη και προπονείται με τον σουηδό, πρώην νούμερο 7 στην παγκόσμια κατάταξη Τόμας Γιόχανσον.

PHOTOS: INTIME, EUROKINISSI, ΑΠΕ-ΜΠΕ.