Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Εύκολη νίκη για Ολυμπιακό κόντρα στον ΑΟΠΦ

Εύκολη νίκη για Ολυμπιακό κόντρα στον ΑΟΠΦ

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε γι’ ακόμη έναν αγώνα ο Ολυμπιακός, καθώς κέρδισε στο “Ρέστειο” τον ΑΟ Π. Φαλήρου με 15-3 (3-1, 3-0, 5-1, 4-1) για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 ανδρών. Οι “ερυθρόλευκοι” συνεχίζουν να μην έχουν αντίπαλο φέτος, καθώς βρίσκονται στην κορυφή δίχως να έχουν χάσει βαθμό.

Ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο και προηγήθηκε με 3-1. Ο ΑΟΠΦ άντεξε μόνο έως το 5’40”, οπότε το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1. Μετά έγινε εμφανής η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα παρέμεινε ίδια. Η ομάδα του Πειραιά πέτυχε ακόμη τρία τέρματα και ανέβασε τη διαφορά στα πέντε γκολ (6-1). Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου είχαν τον πλήρη έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισαν την εύκολη νίκη με 15-3.

Με τον ΑΟΠΦ τερματοφύλακας έπαιξε ο νεαρός Κατσαγούνος, που πραγματοποίησε μερικές εντυπωσιακές επεμβάσεις. Απέκρουσε δε, και πέναλτι που κτύπησε ο Ομπράντοβιτς

ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ (0/2 στον παίκτη παραπάνω): Κατσαγούνος, Φυτάλης, Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής, Κουρλιάφτης 1, Θεοδωρόπουλος, Κάκαρης 1, Αθανασίου, Τσαχειλίδης, Τρούλος, Σπηλιωτόπουλος, Ι. Γαβαλάς, Λιαπάκης, Παζαΐτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (5/7 στον παραπάνω, 1/2 πέναλτι): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 2, Μουρίκης, Γούνας 3, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Πρέκας 1.

Ντέρμπι, αντιθέτως, έγινε στον αγώνα ΑΟΠΦ – Ολυμπιακού, που επακολούθησε, για το εφηβικό πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0, 4-1, 5-2, αλλά το Φάληρο μπορούσε να πάρει τη νίκη. Ομως, ο τερματοφύλακας, Κωνσταντόπουλος απέκρουσε πέναλτι. Έτσι, το τελικό 6-6 έδωσε την 1η θέση του ομίλου στον Ολυμπιακό, με διαφορά τερμάτων από τον ΑΟΠΦ. Πάντως, και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στην Γ’ φάση της διοργάνωσης, μαζί με τον ΑΝΟ Γλυφάδας.