Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Έδειξε την κλάση του

Έδειξε την κλάση του

Χρειάστηκε να βγάλει τον καλύτερο του εαυτό για να νικήσει τον Μίκαιλ Κουκούσκιν από το Καζακστάν, ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του στο Masters της Ρώμης.

Τέλος καλό βεβαίως, όλα καλά με 5-7, 6-3, 7-6 (5). Επόμενος αντίπαλος του σήμερα το απόγευμα ο Ντούσαν Λάγιοβιτς από τη Σερβία που έφτασε ως τα προημιτελικά της Μαδρίτης. Ο νικητής θα μπει στο κυρίως ταμπλό.

Ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ, ισοφάρισε εύκολα και επικράτησε στο τάι μπρέικ όπου προηγήθηκε με 3-1 και με 5-2. Ο Κουκούσκιν ισοφάρισε σε 5-5, όμως για άλλη μια φορά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν ψύχραιμος όταν έπρεπε, πήρε τον πόντο στο σερβίς του για το 6-5 και δημιούργησε ένα match point, το οποίο ήταν αρκετό για να πάρει αυτή την πολύ σημαντική νίκη, μετά από 2 ώρες και 37 λεπτά μάχης.