Αρχική ΔΙΑΦΟΡΑ Σπουδαία νίκη της Γραμματικοπούλου

Σπουδαία νίκη της Γραμματικοπούλου

Μια μέρα αγώνας αλλά…άξιζε τον κόπο. Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου νίκησε 6-1, 1-6, 7-6 (6) μετά από μια συγκλονιστική μάχη τη Σόφια Ζουκ και προκρίθηκε στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Ρολάντ Γκαρός.

Αύριο, με αντίπαλο πλέον μια ακόμα τενίστρια από τη Ρωσία, την 19χρονη Αννα Καλίνσκαγια θα προσπαθήσει να κάνει το κάτι παραπάνω και να μπει για πρώτη φορά σε τρίτο προκριματικό γύρο μιας Grand Slam διοργάνωσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε ξεκίνησε το απόγευμα της Τρίτης, αλλά δεν ολοκληρώθηκε την ίδια ημέρα εξαιτίας της βροχής. Η Βαλεντίνη έκανε ένα φανταστικό πρώτο σετ, κυριάρχησε στο γήπεδο και το κατέκτησε με το εμφατικό 6-1, σε λιγότερο από μισή ώρα. Η Ζουκ, νούμερο 136 της παγκόσμιας κατάταξης, πρόλαβε να κάνει ένα break πριν διακοπεί η αναμέτρηση από τη δυνατή βροχόπτωση, για να πάρει ένα προβάδισμα με 2-1. Και συνέχισε το ίδιο καλά σήμερα και ισοφάρισε 1-1.

Στο τρίτο σετ έγινε πολύ μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δυο τενίστριες, με τη Βαλεντίνη να έχει το πάνω χέρι, αλλά να χάνει συνεχώς τις ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς. Είχε όμως τη ψυχραιμία και τις ικανότητες και πανηγύρισε στο τάι μπρέικ, αν και βρέθηκε να χάνει 6-5. Κέρδισε τους τρεις τελευταίους πόντους του αγώνα, για να “σφραγίσει” τη σπουδαία πρόκρισή της, σε 2 ώρες και 2 λεπτά.