Home / ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ / Σημαιοφόρος η Μπούρμπου

Σημαιοφόρος η Μπούρμπου

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια της κωπηλασίας Χριστίνα Μπούρμπου θα είναι η Σημαιοφόρος της ελληνικής ομάδας στην αποψινή Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων Νέων στο Μπουένος Άιρες, που αρχίζει τα μεσάνυχτα ώρα Ελλάδας.

Για πρώτη φορά στην ιστορία η Τελετή Έναρξης των Αγώνων θα γίνει σε ανοιχτό δημόσιο χώρο και, συγκεκριμένα, στην κεντρική Λεωφόρο της 9ης Ιουλίου, μπροστά στο σύμβολο της πόλης, τον Οβελίσκο.  Θα παρελάσουν μόνο οι σημαιοφόροι των χωρών, με την Ελλάδα πρώτη, όπως πάντα και τη Χριστίνα Μπούρμπου να μεταφέρει την ελληνική σημαία.

Χθες το βράδυ, έγινε η Τελετή Υποδοχής των Ολυμπιακών αποστολών στο Ολυμπιακό Χωριό. Παρόντες ήταν ο Πρόεδρος και ο Γενικός Γραμματέας της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρος Καπράλος και Μανώλης Κολυμπάδης, ο Πρόεδρος της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας Ισίδωρος Κούβελος, η Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών Βούλα Κοζομπόλη και ο Αρχηγός Αποστολής Γιάννης Καρράς.

Το πρόγραμμα της 1ης ημέρας:

START END ΟΝΟΜΑ / ΝΑΜΕ ΟΝΟΜΑ/ΝΑΜΕ SPORT EVENT VENUE
10:00 11:30 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ SWIMMING Men’s 400m Freestyle Natatorium
10:00 11:30 ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ SWIMMING Women’s 200m Individual Medley Natatorium
12:00 18:00 ΚΑΛΠΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ SAILING Men’s Windsurfer – Techno 293+ Race 01 Club Náutico San Isidro
12:00 18:00 ΔΙΒΑΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ SAILING Women’s Windsurfer – Techno 293+ Race 01 Club Náutico San Isidro
12:00 18:00 ΚΑΛΠΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ SAILING Men’s Windsurfer – Techno 293+ Race 02 Club Náutico San Isidro
12:00 18:00 ΔΙΒΑΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ SAILING Women’s Windsurfer – Techno 293+ Race 02 Club Náutico San Isidro
12:00 18:00 ΚΑΛΠΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ SAILING Men’s Windsurfer – Techno 293+ Race 03 Club Náutico San Isidro
12:00 18:00 ΔΙΒΑΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ SAILING Women’s Windsurfer – Techno 293+ Race 03 Club Náutico San Isidro
13:00 17:30 ΣΓΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ TABLE S Men’s Singles Group Play Stage – Groups A – H Table Tennis Arena
14:00 16:45 ΚΑΤΣΑΛΗ ΕΛΒΙΡΑ ARTISTIC GYMNASTICS Multidiscipline Team Event – Women’s Floor Exercise America Pavilion
15:30 15:55 ΚΑΠΑΚΟΓΛΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ROWING Junior Men’s Single Sculls Round 1 Time Trial Heats Dique 3 Puerto Madero
16:50 17:05 ΜΠΟΥΡΜΠΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΥΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ROWING Junior Women’s Pair Round 1 Time Trial Heats Dique 3 Puerto Madero
18:00 18:07 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ SWIMMING Men’s 400m Freestyle Final Natatorium
18:46 18:51 ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ SWIMMING Women’s 200m Individual Medley Final Natatorium

-Η Ελληνική και Κυπριακή αποστολή.

error: Content is protected !!