Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ “Άλωσε” τον Λαιμό ο Ολυμπιακός

“Άλωσε” τον Λαιμό ο Ολυμπιακός

Ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στον Λαιμό, στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής της Β’ Φάσης στην Α1 πόλο γυναικών. Οι φιλοξενούμενες ήταν οι μεγάλες νικήτριες της σπουδαίας αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου, καθώς η Χυδηριώτη έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου. Οι “κλειστές” άμυνες και οι σπουδαίες αποκρούσεις των δύο τερματοφυλάκων δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει σε μεγάλο σκορ. Στην δεύτερη περίοδο οι “ερυθρόλευκες” έκαναν την ανατροπή με τις Τσουκαλά και Πλευρίτου (1-2), ωστόσο η ομάδα του Λαιμού έφερε και πάλι ” τούμπα το παιχνίδι, καθώς πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 3-2 χάρη σε τέρματα των Ξενάκη και Ελληνιάδη.

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν άσχημο από πλευράς θεάματος, ωστόσο οι εξαιρετικές άμυνες… μίλησαν και πάλι. Τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη αρχικά ισοφάρισαν σε 3-3 με την Τσουκαλά στην εκπνοή της περιόδου και εν συνεχεία με ένα σερί 2-0 από τις Πλευρίτου και Αβραμίδου πέρασαν μπροστά (3-5) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά και τη μεγάλη νίκη.

ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 3-5 (1-0, 2-2, 0-1, 0-2)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη Σ., Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου Αθ., Ξενάκη 1, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου Β., Ράνεϊ, Ιωαννίδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Κοκκινάκη

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χ., Πλευρίτου Ελ. 2, Μπάκλιγκ, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη, Πλευρίτου Μ., Γκόφερς, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Παπαναστασίου Δ., Φουντωτού

Photo Credits: intime.gr