Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Άνετη επικράτηση για τον Ολυμπιακό

Άνετη επικράτηση για τον Ολυμπιακό

Ιδανικά ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις  για το 2019, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή, καθώς επικράτησε εύκολα με 39-22 της Πυλαίας στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της Handball Premier που διεξήχθη στο Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή του αγώνα έδειξε τα… δόντια τους και πήραν ένα προβάδισμα δώδεκα τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο (21-9). Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πειραιά διατήρησε με χαρακτηριστική ευκολία τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασε σε μία άνεση επικράτηση με 39-22.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-2, 11-3, 15-5, 17-6, 21-9 (ημχ.), 24-11, 29-12, 31-14, 34-16, 37-20, 39-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός 4, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 4, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 5, Κόντης 3, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης 1, Τσίλης.

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ζαφείρης 3, Σαράφης 3, Τσόχας 2, Ψωμαθιανός 1, Ελέτα 2, Κουκμίσης 2, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης, Τσαναξίδης, Καλόμοιρος 3, Πετρίδης, Καβουσανάκης 2, Παπαγεωργίου 3, Αλατσατιάνος 1, Μπάτζιος.

Πολύτιμο “διπλό” για τον Δούκα

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στη Δράμα, ο Δούκα επικράτησε με 30-28 της τοπικής ομάδας, παρά τα 14 γκολ που πέτυχε ο Τουνγκελίδης για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν από την αρχή το ματς και πήραν ένα προβάδισμα τριών τερμάτων στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Δράμας πλησίασε στο σκορ (22-24), όμως οι παίκτες του Δούκα έδειξαν ψυχραιμία και πήραν μια πολύτιμη νίκη με 30-28.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-3, 3-7,5-10, 9-12, 12-15 (ημχ.), 13-18, 16-20, 18-21, 22-24, 24-29, 28-30

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης):  Καφαντάρης 1, Γουργούμης, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 2, Τουνγκελίδης 14, παπάζοηγλου, Γιαννακόπουλος 1, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 8, Ιακωβίδης, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Κωμίδης, Κοτσαμαρίκογλου 2, Στρατηγέλης, Σίνα

ΑΣΕΔ (Μπούνας): Μωραΐτης 7, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος 5, Ααϊβαλιώτης, Πολύδωρος 1, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 1, Ντούνης 1, Σαμαράς, Λιόλιος 2, Ζιβούλοβιτς 5, Τζανιδάκης, τσακούλης, Κολλύρης, Κεδέρης 5