Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Αυστραλιανό Όπεν: Το πρόγραμμα της Δευτέρας

Αυστραλιανό Όπεν: Το πρόγραμμα της Δευτέρας

Το πρώτο Grand Slam της χρονιάς βρίσκεται προ των πυλών και το πρόγραμμα της Δευτέρας έχει ανακοινωθεί. Δείτε πότε θα παίξουν οι Στέφανος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη, Roger Federer, Rafael Nadal και πολλοί πολλοί άλλοι!

Αρχικά, η πρώτη ημέρα του Australian Open θα έχει τεράστιο ελληνικό ενδιαφέρον, καθώς θα πραγματοποιήσουν τις πρεμιέρες τους οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη, που θα αγωνιστούν σχεδόν την ίδια ώρα.

Η Μαρία θα αντιμετωπίσει τη Jelena Ostapenko, σε μια πολύ δύσκολη αποστολή, στη Melbourne Arena. Θα είναι ο δεύτερος αγώνας στο πρόγραμμα, καθώς θα προηγηθεί μόνο η αναμέτρηση του Kevin Anderson με τον Adrian Mannarino (που θα αρχίσει στις 02:00).

Και ο Στέφανος είναι στον δεύτερο αγώνα του προγράμματος, στο Court 3, με τη διαφορά ότι θα προηγηθεί αγώνας για το γυναικείο ταμπλό, δηλαδή στα δυο κερδισμένα σετ, ανάμεσα στην Aryna Sabalenka και στην Anna Kalinskaya. Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον Ιταλό, Matteo Berrettini.

Στη Rod Laver Arena, περίπου στις 04:00, ο Rafael Nadal θα αντιμετωπίσει τον James Duckworth, ενώ 12:00 το μεσημέρι, ο Roger Federer θα παίξει με τον Denis Istomin. Στο ίδιοι γήπεδο θα αγωνιστούν την 1η μέρα και οι Maria Sharapova, Caroline Wozniacki και Angelique Kerber.

Στη Margaret Court Arena ξεχωρίζει το παιχνίδι του Marin Cilic με τον Bernard Tomic, που θα κλείσει το πρόγραμμα της ημέρας, ενώ στη Melbourne Arena, εκτός από το παιχνίδι της Σάκκαρη, θα γίνει και ο μεγάλος αγώνας του Andy Murray με τον Roberto Bautista Agut, καθώς και το ενδιαφέρον ματς ανάμεσα στον Kyle Edmund και στον Tomas Berdych.

Το πρόγραμμα της Δευτέρας (14/01)

Rod Laver Arena (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Maria Sharapova (30) v. Harriet Dart (Q)
2) James Duckworth v. Rafael Nadal (2)
3) Polona Hercog v. Angelique Kerber (2)
(όχι πριν τις 10:00)
4) Alison Van Uytvanck v. Caroline Wozniacki (3)
5) Denis Istomin v. Roger Federer (3)

Margaret Court Arena (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Julia Goerges (14) v. Danielle Collins
2) Sloane Stephens (5) v. Taylor Townsend
(όχι πριν τις 06:00)
3) Alex de Minaur (27) v. Pedro Sousa
(όχι πριν τις 10:00)
4) Ashleigh Barty (15) v. Luksika Kumkhum
5) Marin Cilic (6) v. Bernard Tomic

Melbourne Arena (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Kevin Anderson (5) v. Adrian Mannarino
2) Maria Sakkari v. Jelena Ostapenko (22)
3) Kyle Edmund (13) v. Tomas Berdych
(όχι πριν τις 09:00)
4) Roberto Bautista Agut (22) v. Andy Murray
(όχι πριν τις 10:00)
5) Petra Kvitova (8) v. Magdalena Rybarikova

1573 Arena (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Jessika Ponchet (Q) v. Caroline Garcia (19)
2) Grigor Dimitrov (20) v. Janko Tipsarevic
3) Alison Riske v. Kiki Bertens (9)
(όχι πριν τις 10:00)
4) Matthew Ebden v. Jan-Lennard Struff

Court 3 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Anna Kalinskaya (Q) v. Aryna Sabalenka (11)
2) Stefanos Tsitsipas (14) v. Matteo Berrettini
3) Ellen Perez v. Yafan Wang
4) Feliciano Lopez v. Jordan Thompson

Court 5 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Christopher Eubanks (Q) v. Nikoloz Basilashvili (19)
2) Monica Puig v. Anastasia Pavlyuchenkova
3) Yulia Putintseva v. Barbora Strycova (32)
4) Irina-Camelia Begu v. Andrea Petkovic

Court 7 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Astra Sharma (Q) v. Priscilla Hon
2) Paula Badosa Gibert (Q) v. Kimberly Birrell
3) Peter Gojowczyk v. Karen Khachanov (10)
4) Federico Delbonis v. John Millman

Court 8 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Donna Vekic (29) v. Kristina Mladenovic
2) Bethanie Mattek-Sands v. Zoe Hives
3) Reilly Opelka v. John Isner (9)
4) Gael Monfils (30) v. Damir Dzumhur

Court 10 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Michael Mmoh v. Radu Albot
2) Ons Jabeur v. Timea Babos
3) Andrey Rublev v. Mackenzie McDonald

Court 12 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Katie Boulter v. Ekaterina Makarova
2) Beatriz Haddad Maia (Q) v. Bernarda Pera
3) Mirza Basic v. Henri Laaksonen (Q)
(όχι πριν τις 10:00)
4) Cameron Norrie v. Taylor Fritz

Court 13 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Miomir Kecmanovic (Q) v. Fernando Verdasco (Q)
2) Jason Kubler v. Thomas Fabbiano
3) Belinda Bencic v. Katerina Siniakova
(όχι πριν τις 09:00)
4) Kirsten Flipkens v. Aliaksandra Sasnovich

Court 14 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Heather Watson v. Petra Martic
2) Guillermo Garcia-Lopez v. Robin Haase
3) Marc Polmans v. Denis Kudla

Court 15 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Sorana Cirstea v. Rebecca Peterson
2) Frances Tiafoe v. Prajnesh Gunneswaran (Q)
3) Anett Kontaveit (20) v. Sara Sorribes Tormo
(όχι πριν τις 10:00)
4) Andreas Seppi v. Steve Johnson (31)

Court 19 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Ysaline Bonaventure (Q) v. Sachia Vickery
2) Lesia Tsurenko (24) v. Ekaterina Alexandrova
3) Tatsuma Ito (Q) v. Daniel Evans (Q)
(όχι πριν τις 10:00)
4) Yoshihito Nishioka v. Tennys Sandgren

Court 20 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Marketa Vondrousova v. Evgeniya Rodina
2) Pablo Cuevas v. Dusan Lajovic
3) Rudolf Molleker (Q) v. Diego Schwartzman (18)
(όχι πριν τις 09:00)
4) Vera Lapko v. Johanan Larsson

Court 22 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Stefano Travaglia (Q) v. Guido Andreozzi
2) Monica Niculescu v. Amanda Anisimova
3) Viktor Troicki (Q) v. Roberto Carballes Baena