Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ «Περίπατος» για την ΑΕΚ

«Περίπατος» για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δε δυσκολεύτηκε κόντρα στον Άρη Νίκαιας και επικράτησε με 32-17 στο ΟΑΚΑ για τη 12η αγωνιστική της Handball Premier, στο ντεμπούτο του Νταρσουλάντ για την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ καλή άμυνα και σκοράροντας με ιδιαίτερη ευκολία πήραν ένα ευρύ προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (17-8). Στο δεύτερο μισό η ΑΕΚ συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με σκορ 32-17.

Κορυφαίοι παίκτες των γηπεδούχων ήταν οι Παπαδιονυσίου και Μυλωνάς με 5 γκολ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μελετάκος Δ. όπου πέτυχε επίσης 5 γκολ

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-4, 11-6, 15-6, 15-7, 17-8 (ημχ) 21-8, 22-10, 25-11, 28-12, 20-14, 32-17

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 3, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης 2, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ 1, Παλεβίτσιους 1, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 2, Μπαλάσκας 1.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 1, Αθανασίου, Ασβεστάς 3, Μελετακος Γ. 1, Γρηγοράκης 4, Μουλιάτος, Μελετάκος Δ. 5, Παπαδημητρίου, Καμπουράκης, Ταβλαρίδης, Χαρμπής 2, Μιμίκος 1,  Βίδρας, Παπαδόπουλος, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Φίλιππο

Δύο υπερπολύτιμους βαθμούς πήρε ο Φίλιππος Βέροιας στη Θεσσαλονίκη επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 20-22.

Στο πρώτο μέρος η ΧΑΝΘ ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με 5-2 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Φίλιππος με τον Κορωνά να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του στην εστία και καλές επιλογές στην επίθεση, έτρεξε ένα μικρό σερί και προηγήθηκε με 7-12 στο 29. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους παίκτες του Κώστα Τούτση να μπαίνουν και πάλι καλύτερα στο παιχνίδι και να ισοφαρίζουν σε 12-12. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Φίλιππος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και πήρε μια σημαντική νίκη με 22-20.

Μελανό σημείο του ματς ήταν ο τραυματισμός του Σταύρου Ρεμπελάκου στο δεύτερο μέρος, με τις πρώτες εκτιμήσεις να αναφέρουν ρήξη πρόσθιου χιαστού.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 5-5, 7-6, 7-10, 8-12 (ημχ), 11-12, 13-14, 15-15, 16-16, 17-19, 20-22.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Τσαμήτρος, Μουρατίδης, Μηλόπουλος, Τσιρογιάννης 2, Ρεμπελάκος, Παπαβασίλης 6, Βασιάδης 5, Αγαθόνικος, Τζίνεβης, Στίγγας 1, Σαρηγιαννίδης, Βαρδάκας 6, Τσόγιας, Τσαγκαράκης, Αρβανιτίδης

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Παντελίδης 3, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Τσαμουρίδης 2, Τριανταφυλλίδης 3, Κωστακίδης 6, Αποστολίδης 3, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος 2, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίνης.

photo credits: e-handball