Home / ΚΕΝΤΡΙΚΗ / Fed Cup: Η Ελλάδα μπαίνει στη μάχη για το World Group!

Fed Cup: Η Ελλάδα μπαίνει στη μάχη για το World Group!

Μια εβδομάδα μας χωρίζει από την έναρξη των αγώνων για την πρώτη κατηγορία του Fed Cup, όπου η Ελλάδα θα διεκδικήσει την άνοδό της στο World Group!

Οι παίκτριες της ελληνικής αποστολής στο Μπαθ της Αγγλίας, αλλά και οι ομάδες που θα πρέπει να αντιμετωπίσει σ’ αυτή τη δύσκολη προσπάθεια.

Το τουρνουά της 1ης κατηγορίας της Ευρωαφρικανικής ζώνης του Fed Cup, θα διεξαχθεί από τις 6 έως τις 9 Φεβρουαρίου, στη Ζιελόνα Γκόρα της Πολωνίας και στο Μπαθ της Αγγλίας. Η Ελλάδα θα είναι στο γκρουπ των ομάδων που θα αγωνιστούν στο Μπαθ και πιο συγκεκριμένα στις indoor εγκαταστάσεις του ομώνυμου πανεπιστημίου.

Η ομάδα μας, με αρχηγό τον κ. Τάσο Μπαβέλα, θα αναχωρήσει πανίσχυρη για το Μπαθ, με τις Μαρία Σάκκαρη, Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, Δέσποινα Παπαμιχαήλ και Άννα Αρκαδιανού να είναι στην αποστολή.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που τον Απρίλιο του 2018 κατάφερε να ανεβεί στην πρώτη κατηγορία από τη δεύτερη, θα βρίσκεται στον πρώτο από τους δυο ομίλους του τουρνουά, μαζί με την οικοδέσποινα Μεγάλη Βρετανία, τη Σλοβενία και την Ουγγαρία.

Όλες οι ομάδες είναι πολύ δυνατές και μόνο μια απ’ αυτές θα συνεχίσει στη 2η φάση του τουρνουά, όπου θα διεκδικήσει το μοναδικό εισιτήριο για το World Group II του 2020. Ενδεικτικά να αναφέρουμε τα ονόματα των Johanna Konta (Μεγάλη Βρετανία), Heather Watson (Μεγάλη Βρετανία), Timea Babos (Ουγγαρία), Dalila Jakupovic (Σλοβενία) και Andreja Klepac (Σλοβενία).

Αναλυτικά οι αποστολές των ομάδων του ομίλου μας

ΕΛΛΑΔΑ (Τάσος Μπαβέλας): Μαρία Σάκκαρη, Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, Δέσποινα Παπαμιχαήλ, Άννα Αρκαδιανού.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Anne Keothavong): Johanna Konta, Katie Boulter, Heather Watson, Harriet Dart, Katie Swan.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Gabor Juhasz): Timea Babos, Fanni Stollar, Anna Bondar, Reka-Luca Jani, Dalma Galfi.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Andrej Krasevic): Dalila Jakupovic, Kaja Juvan, Nina Potocnik, Andreja Klepac.

Η πρώτη ομάδα του ομίλου μας, θα αναμετρηθεί με την πρώτη ομάδα του άλλου ομίλου, στον οποίο βρίσκονται οι Κροατία (Donna Vekic, Ana Konjuh), Τουρκία (Cagla Buyukakcay, Ipek Soylu), Σερβία (Olga Danilovic, Aleksandra Krunic) και Γεωργία (Ekaterine Gorgodze). Η νικήτρια απ’ αυτές τις δυο θα ανεβεί μια κατηγορία και του χρόνου θα βρίσκεται στις 16 καλύτερες ομάδες του κόσμου, το λεγόμενο World Group, και πιο συγκεκριμένα στο World Group II.

Αντίστοιχα θα βγει και η άλλη ομάδα που θα ανεβεί στο World Group II, μέσα απο το τουρνουά της Ζιελόνα Γκόρα, στο οποίο θα αγωνιστούν 7 ομάδες μοιρασμένες σε δυο ομίλους (Πολωνία, Δανία, Ρωσία – Εσθονία, Βουλγαρία, Σουηδία, Ουκρανία).

error: Content is protected !!