Αρχική ΒΟΛΕΪ Volley League ανδρών: το πανόραμα της 13ης αγωνιστικής

Volley League ανδρών: το πανόραμα της 13ης αγωνιστικής

Με τον Γκάβιν Σμιτ και τον Τοντόρ Αλεξίεφ να βγάζουν… φωτιές στην επίθεση και στο σερβίς ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον Ηρακλή στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη και συνέχισε το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα μετά από 13 αγώνες που έχει στο ενεργητικό του. Παράλληλα διεύρυνε το σερί του στο 43-0 στις νίκες συνολικά στην Volley League και έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει της κρίσιμης ρεβάνς με την βουλγαρική Μπουργκάς.

Ο Ηρακλής αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Κλίντι Ρίου και ο Γιάννης Ορφανός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές της αποστολής

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-21, 25-18) σε 73΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Mουνιόθ): Σμαραγδής 2π. (1/7επ., 1 άσσος), Πετρέας 10 (5/6, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 20 (17/28, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (3/5), Αλεξίεφ 21 (19/29, 2 μπλοκ, 39%υπ., 17%αρ.), Ράουβερντινκ 6 (6/15, 67%υπ., 50%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 35%υπ., 35%αρ.), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Παπαλέξιου 1 (1/1), Ζουπάνης 1 (1/3).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 1π. (1/2), Προύσαλης, Τζιουμάκας 1 (1/4, 44%υπ., 33%αρ.), Μαυροβουνιώτης 5 (4/22, 1 άσσος, 29%υπ., 18%αρ.), Φέργκιουσον 5 (2/5, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ποπόφ 16 (13/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Μουράκης (λ. – 15%υπ., 8%αρ.), Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Αρμενάκης, Ρίου Κλίντι, Χήρας 1 (1/3).

Την πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες και την πρώτη με τον Σωτήρη Δρίκο στον πάγκο πανηγύρισε η ΑΕΚ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι κιτρινόμαυροι με πρωταγωνιστή στον Ηλία Λάππα που αγωνίστηκε διαγώνιος και τους Κρέτση – Σελαφζούν να εναλλάσουν ρόλους νίκησε με 3-1 την Κομοτηνή και ανέβηκε στους 13 βαθμούς μαζί με τον Ηρακλή και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Επίσης κατάφερε να πάρει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων. Η Κομοτηνή προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 αλλά επιθετικά υστέρησε και έκανε πολλά λάθη. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έφτασε κοντά στην ισοφάριση που θα της έδιναν έναν βαθμό αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι έχει μόλις μία νίκη επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ στον Α΄γύρο και έμεινε στους 5 βαθμούς.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 21-20 του 4ου σετ όταν ο Κρέτσης έβγαλε απίθανη άμυνα από τα δημοσιογραφικά και ο Ιμπραχίμοφ την πέρασε στο αντίπαλο τερέν που κατέληξε σε πόντο για την ΑΕΚ ο οποίος της έδωσε και την ώθηση για να φτάσει και στην πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-14, 25-21) 101΄.

ΑΕΚ (Σωτήρης Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Σελαφζούν 9 (6/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 3 (3/8), Στοΐλοβιτς 18 (16/30, 2 άσσοι, 95%υπ., 95%αρ.), Κανέλλος 10 (4/8, 6 μπλοκ), Ιμπραχίμοφ 14 (10/23, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 74%υπ., 61%αρ.) / Γκαράς (λ. – 76%υπ., 65%αρ.), Κρέτσης, Λάππας 11 (10/16, 1 άσσος).

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρέτσης): Κ.Δαλακούρας 7 (4/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 58%αρ.), Δαλδαβερένης, Φερέλ 11 (8/14, 3 μπλοκ), Σεφτσόφ 20 (19/43, 1 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 14 (12/28, 2 άσσοι, 71%υπ., 55%αρ.), Χριστόφας 10 (6/10, 4 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Μαρούλης, Καβαραζής, Μπουφίδης, Μπανιώτης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει τον Φοίνικα Σύρο μετά από ντέρμπι δύο ωρών που έγινε στο γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος. Συγκλονιστικό ήταν το 5ο σετ με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Κορυφαίοι του Εθνικού ήταν οι Μπενγκολέα, Γκρμίτροβιτς αλλά και οι Ριζόπουλος, Κοντοστάθης που κράτησαν την υποδοχή έκαναν ηρωική προσπάθεια – όπως είπε και ο προπονητής τους – διότι αγωνίστηκαν με υψηλό πυρετό. Πολύ καλός και ο Βλαχόπουλος ως βασικός πασαδόρος αλλά στα μέσα του 3ου σετ έμεινε από δυνάμεις και στο 4ο σετ βασικός ξεκίνησε ο Στρούγκαρ.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 25-20, 20-25, 19-25, 18-16) σε 117΄.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Μπενγκολέα 18π. (12/27 επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 60%υπ., 33%αρ.), Γκμίτροβιτς 25 (20/40, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Τουράνιανιν 16 (11/15, 5 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Στίγγας 13 (9/13, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ριζόπουλος 5 (3/9, 2 άσσοι, 60%υπ., 44%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 72%υπ., 37%αρ.), Νικολακάκης, Στρούγκαρ 1 (1 μπλοκ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 7 (3/10επ., 3 μπλοκ), Εβάντρο 16 (12/24, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 19%αρ.), Λέσκοφ 1 (1/2), Βουλκίδης 10 (8/14, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 30 (26/41, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 10 (7/16, 55%υπ., 34%αρ.) / Βελούδης (57%υπ., 33%αρ.), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης.

Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2018-19

Σάββατο 09 Φεβρουαρίου 2019

Μ.Γ.Σ.Εθνικός – Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-2

,Α.Ε.Κ. – Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής 3-1

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0

Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019

Γυμναστήριο Ζηρίνειο 17.30: Α.Ο.Π. Κηφισιάς – Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός (ΕΡΤ2)

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λεμονιά Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κουρπανίδης, Νικάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.