Αρχική ΔΙΑΦΟΡΑ LIFESTYLE Οι Ολυμπιονίκες βράβευσαν τη νέα γενιά (pics)

Οι Ολυμπιονίκες βράβευσαν τη νέα γενιά (pics)

Σε έντονο συναισθηματικό κλίμα ο Σύλλογος Ελλήνων Ολυμπιονικών βράβευσε τη νέα γενιά του αθλητισμού για τις επιτυχίες, τις οποίες έφερε στη χώρα μας το 2018.

Ο Πανελλήνιος Όμιλος Ιστιοπλοΐας Ανοικτής Θαλάσσης ήταν το… σπίτι της όμορφης εκδήλωσης, όπου μεταξύ άλλων παρευρέθηκε ο Πρόεδρος της ΕΟΕ Σπύρος Καπράλος κι εκείνος της Ελληνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας, Ισίδωρος Κούβελος.

Οι δύο άνδρες απεύθυναν χαιρετισμό στο κοινό που παρακολούθησε την εκδήλωση, όπου μεταξύ άλλων τόνισαν:

Σπύρος Καπράλος (Πρόεδρος Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής): Είναι χρέος μας και καθήκον μας να  βοηθάμε όλους τους αθλητές μας και παίρνουμε και εμείς χαρά από τις επιτυχίες τους.

Ισίδωρος Κούβελος (Πρόεδρος Ελληνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας): Έχει μεγάλη σημασία να στηρίζουμε τους αθλητές μας γιατί πέρα από το ότι μας δοξάζουν αποτελούν και πρότυπο.

Οι Βραβεύσεις

Υγρός Στίβος

Χρυσά μετάλλια

1) Εθνικής Ομάδα Εφήβων, Παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο (Πιόβαν, Μανθογιάννης, Πάτερος, Παπανικολάου, Χαλυβόπουλος Αρ., Χαλυβόπουλος Ιππ., Μπραΐμης, Κουρούβανης Ν., Δήμου Δ., Καλογερόπουλος, Αλαμάνος, Γραμματικός, Κεχαλάρης)

2) Εθνική Ομάδα Νέων Ανδρών, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο (Δαλμάρας, Σπηλιόπουλος, Παπαναστασίου, Κάκαρης, Γκιουβέτσης, Νικολαΐδης, Αλαφραγκής, Δήμου Δ., Ρομπόπουλος, Αγιωργούσης, Χαλυβόπουλος Αρ., Χαλυβόπουλος Ιππ., Καλογερόπουλος)

Ασημένια μετάλλια

1) Σάββας Θώμογλου, Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων κολύμβηση (200μ πρόσθιο)

2) Απόστολος Παπαστάμος, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων κολύμβησης (400μ Μ. Ατομική)

3) Όλγα Γκουργιαντάκη, Βασίλης Γκορτσιλάς, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Καλλιτεχνικής κολύμβησης (Τεχνικό MIXED)

4) Νικολέτα Παπαγεωργίου, Βασίλης Γκορτσιλάς, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Καλλιτεχνικής κολύμβησης (Ελεύθερο MIXED)

Χάλκινα μετάλλια

Εθνική Ομάδα Νεανίδων, Παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο (Αρχοντάκη, Γιαννακέα, Μυριοκεφαλιτάκη, Φουντωτού, Λούδη Αν., Νίνου Ειρ., Νίνου Π., Κανετίδου, Δούλη, Κοντονή, Κατσιμπρή, Γιαννοπούλου, Μπιτσάκου)

ΣΤΙΒΟΣ

1)Εμμανουήλ Καραλής, επί κοντώ, 5ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού ανδρών με 5.80 και παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων κλειστού 5.78

2) Αντώνης Μέρλος, ύψος, πρώτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων με 2.23 μ

3) Οδυσσέας Μουζενίδης, σφαιροβολία, τρίτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων με 21.07

4) Ελίνα Τζένγκο, ακοντισμός, πρώτη στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων με 63.34

5) Όλγα Φιάσκα Όλγα, 5000μ. βάδην, δεύτερη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων με 23.39.12 και 3η στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων

6) Σπυριδούλα Καρύδη, τριπλούν – μήκος, τρίτη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων στο μήκος με 6.23

7) Γεράσιμος Καλογεράκης, ακοντισμός, δεύτερος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων με 77,45

8) Σταυρούλα Κοσμίδου, σφυροβολία, τρίτη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων με 65.98

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Γιάννης Σγουρόπουλος, πρώτος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων

ΠΑΛΗ

1) Γιώργος Κουγιουμτζίδης, 1η θέση στο παγκόσμιο νέων στα 60 κ. της ελευθέρας πάλης

2) Γιώργος Πιλίδης, 3η θέση στο ευρωπαϊκό U23 στα 57 κ. της ελευθέρας πάλης

ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ

1) Εθνική νεανίδων (Αντωνία Σακελλαρίδου, Αναστασία Παπαδημητρίου, Λυδία Τσακαλιδου, Αγγελική Καλπαξή), 3η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπακού.

2) Αντωνία Σακελλαρίδου, 3η στους Ολυμπιακούς Αγώνες των νέων στο τραμπολίνο

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

1) Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης, Πρώτος στους Ολυμπιακούς Αγώνες των Νέων, δεύτερη θέση στο παγκόσμιο νέων ανδρών, τρίτη θέση παγκόσμιο εφήβων, και πρώτη θέση ευρωπαϊκό εφήβων.

2) Οδυσσέας Σπανάκης – Κωνσταντίνος Μιχαλόπουλος, δεύτερη θέση παγκόσμιο εφήβων και τρίτη θέση στο ευρωπαϊκό εφήβων.

3) Μελίνα Παππά – Μαρία Τσαμοπούλου, δεύτερη θέση παγκόσμιο νεανίδων και πρώτη θέση στο ευρωπαϊκό νεανίδων.

4) Παντελής Κυπρόγλου, πρώτη θέση στο ευρωπαϊκό νέων ανδρών

5) Αικατερίνη Δίβαρη, δεύτερη θέση στο ευρωπαϊκό νέων γυναικών

6) Αιμίλιος Μόνος, δεύτερη θέση στο ευρωπαϊκό εφήβων

7) Αριάδνη Σπανάκη – Μυρτώ Παπαδοπούλου, δεύτερη θέση στο ευρωπαϊκό νέων γυναικών

8) Δικαίος Κερκούλας, τρίτη θέση στο ευρωπαϊκό εφήβων

9) Δημήτριος Παπαδημητρίου, πρώτη θέση στο παγκόσμιο νέων ανδρών

TAEKWONDO

Φανή Τζέλη, τρίτη στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Χριστίνα Μπούρμπου – Μαρία Κυρίδου (δίκωπος), πρώτη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, στο παγκόσμιο, στο ευρωπαϊκό νεανίδων και στο ευρωπαϊκό -23

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – νεανίδων

2η θέση: Ισμήνη Νόνη – Ελένη Αγιώτη (Διπλό σκιφ)

2η θέση: Γρηγόρης Σχιζοδήμος – Πέτρος Καϊδατζής (Διπλό σκιφ)

Παγκόσμιο U23

1η θέση: Χρήστος Στεργιάκας – Γιάννης Καλαντάριδης (Διπλό σκιφ)

Ευρωπαϊκό U23

1η θέση: Χρήστος Στεργιάκας – Στέφανος Ντούσκος (Διπλό σκιφ). Ο Ντούσκος ήταν και 6ος στους Ολυμπιακούς στο Ρίο το 2016.

1η θέση: Θωμαΐς Εμμανουηλίδου – Ελένη Αγιώτη (Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών)

1η θέση : Πέτρος Καϊδατζής – Νίνος Νικολαΐδης (Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών)

2η θέση: Αννέτα Κυρίδου – Δέσποινα Τσαμόπουλου (Διπλό σκιφ)

3η θέση :Γιάννης Καλαντάριδης – Σπύρος Καλέτζης (Δίκωπος)

Η πολιτευτής με τη Νέα Δημοκρατία στις Κυκλάδες με την πρόεδρο του ΣΕΟ  Βούλα Κοζομπόλη

Η πρόεδρος του ΣΕΟ Βούλα Κοζομπόλη με τον γνωστό σχεδιαστή μόδας Αναστάσιο Τρανούλη