Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Τρίτος στον κόσμο ο Τιλελής

Τρίτος στον κόσμο ο Τιλελής

Ένα ακόμη μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή του ο Ανδρέας Τιλελής. Ο πρωταθλητής, μετά το χάλκινο μετάλλιο στο όπεν βρετανικό πρωτάθλημα και το ασημένιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Δανία, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστής κωπηλασίας που έγινε στη Βοστώνη.

Ο πρωταθλητής μας, ο οποίος προπονείτε με τον “ασημένιο” Ολυμπιονίκη της κωπηλασίας, Δημήτρη Μούγιο, ήταν τέταρτος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στα τελευταία μέτρα κατάφερε να κερδίσει το… χαμένο έδαφος και να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Το χρυσό μετάλλιο κατάκτησε ο Αντε Κουσουριν από την Κροατία, ο οποίος είχε κατακτήσει τη 12η θέση στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Πεκίνο το 2008, ενώ δεύτερος ήταν ο Αλιαξαντρ Καζαμπουσκι από τη Λευκορωσία.

Ο Ανδρέας Τιλελής μετά τον αγώνα αφιέρωσε το μετάλλιο στους γονείς του και ευχαρίστησε τον προπονητή του, Δημήτρη Μούγιο, τον συνεργάτη του, Θάνο Τσοχα και όλους όσους τον έχουν βοηθήσει.