Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ WRC Mexico: Άρχοντας του Μεξικό ο Σεμπαστιάν Οζιέ (pics)

WRC Mexico: Άρχοντας του Μεξικό ο Σεμπαστιάν Οζιέ (pics)

Ο Σεμπαστιάν Οζιέ ήταν ο μεγάλος νικητής στο Ράλι του Μεξικού. Ο Γάλλος οδηγός πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα με τα χρώματα της Citroen και μείωσε τη διαφορά στη βαθμολογία από τον Ότ Τάνακ.

Ο Γάλλος οδηγός και πέντε φορές Παγκόσμιος πρωταθλητής στο WRC κέρδισε και τους πέντε βαθμούς της Power stage για 25 χιλιοστά του δευτερολέπτου από τον Κρίς Μικ.

“Δεν ήταν ένα τριήμερο χωρίς προβλήματα για εμάς, αλλά είμαι χαρούμενος που τελείωσε χωρίς πρόβλημα. Θα γιορτάσω στο αεροπλάνο με λίγη σαμπάνια και μετά στο σπίτι με τη γυναίκα και τον μικρό μου! Στην Κορσική σίγουρα θα έχω τον ίδιο στόχο, τη νίκη και τους μέγιστους βαθμούς”, είπε στις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα ο Οζιέ.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ότ Τάνακ και παρέμεινε στη κορυφή της βαθμολογίας των οδηγών με 65 βαθμούς, έναντι 61 του Οζιέ που είναι στη δεύτερη θέση. Ο Εσθονός οδηγός της Toyota έβαλε τη σκληρή γόμα της Michelin τη Κυριακή και προσπέρασε στη κατάταξη τον Έλφιν Έβανς, ο οποίος τερμάτισε στην τρίτη θέση και συμπλήρωσε το βάθρο των νικητών. Ήταν το πρώτο βάθρο για την Ford M-Sport στο φετινό πρωτάθλημα.

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Τιερί Νεβίλ που ήταν εκτός ρυθμού όλο το τριήμερο στο Μεξικό. Ο Βέλγος οδηγός της Hyundai είχε μια ίωση που τον ταλαιπώρησε όλο αυτό το διάστημα, ενώ είχε θέμα και με το set up του i20 WRC.

Τη βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Κρίς Μικ, Μπενίτο Γκέρα, Μάρκο Μπουλάτσια, Γιάρι Μάτι Λάτβαλα, Ντάνι Σόρδο και Ρικάρντο Τριβίνο με Skoda Fabia WRC.

Αναλυτικά η κατάταξη:

Η βαθμολογία οδηγών και κατασκευαστών:

Επόμενος αγώνας του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Ράλι είναι το Ράλι της Κορσικής, στη Γαλλία, το τριήμερο 29 με 31 Μαρτίου.