Αρχική ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ Ανακοινώθηκαν οι υποτροφίες του ΣΕΕΔΑ (pics)

Ανακοινώθηκαν οι υποτροφίες του ΣΕΕΔΑ (pics)

Ο Σύλλογος Ελλήνων Εξαιρετικά Διακριθέντων Αθλητών (ΣΕΕΔΑ) για ακόμη μια χρονιά έδειξε έμπρακτα πως βρίσκεται στο “πλευρό” των πρωταθλητών μας. Ο ΣΕΕΔΑ ανακοίνωσε τις υποτροφίες που θα δώσει, με την κωπηλασία να έχει τη μερίδα του… λέοντος.

Χρειάστηκαν δύο πολύωρες συνεδριάσεις της Επιτροπής Αξιολόγησης στη Θεσσαλονίκη για την καταχώρηση των αιτήσεων που απέστειλαν εκατοντάδες πρωταθλητές και πρωταθλήτριες των Εθνικών μας Ομάδων για την διαμόρφωση της βαθμολογίας ενώ στη συνέχεια ακολούθησε η επιβεβαίωση των στοιχείων με τα πρωτότυπα δικαιολογητικά και τις βεβαιώσεις των αρμόδιων Ομοσπονδιών για την τελική κατάταξη.

Οι νικήτριες και οι νικητές όπως βαθμολογήθηκαν στο σύστημα αξιολόγησης

1. Η Κυρίδου Μαρία – Κωπηλασία με 480 βαθμούς – Υποτροφία 1.000,00€ (1η θέση Ολυμπιάδα Νέων 2018 Αργεντινή, 1η θέση Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων 2018 Τσεχία με Νέο Παγκόσμιο Ρεκόρ, 4η Παγκόσμια 2018, 1η Πανευρωπαϊκή κάτω των 23 ετών 2018 Μπρεστ, 1η Πανευρωπαϊκή Νεανίδων 2018, 4η Παγκόσμια κάτω των 23 2018 Πόζναν, 2η Πανευρωπαϊκή κάτω των 23 2017 Πολωνία).

2. Η Κυρίδου Αννέτα – Κωπηλασία με 448 βαθμούς – Υποτροφία 1.000,00€ (2η Παγκόσμια Νεανίδων 2016 Ολλανδία, 2η Πανευρωπαϊκή Νεανίδων 2016 Λιθουανία, 3η Παγκόσμια κάτω των 23 ετών 2017 πλοντιβ, 8η Παγκοσμια Γυναικών 2017 ΗΠΑ, 2η Πανευρωπαϊκή 2018 λευκορωσια, 4η Παγκόσμια κάτω των 23 ετών 2018 Πολωνία).

3. Ο Γκαϊδατζής Πέτρος – Κωπηλασία με 415 βαθμούς – Υποτροφία 1.000,00€ (2η Παγκόσμια Εφήβων 2018 Τσεχία, 1η παγκόσμια με Παγκόσμιο ρεκόρ Εφήβων 2018 Τσεχία 1η Πανευρωπαϊκή κάτω των 23 Λευκορωσία, 6η Παγκόσμια Εφήβων Λιθουανία 2017).

4. Η Κτενά Σοφία – Τεχνική Κολύμβηση με 375 βαθμούς – Υποτροφία 1.000,00€ (3η Παγκόσμια Γυναικών 2016 Ελλάδα, 6η Παγκόσμια Γυναικών 2016 Ελλάδα με Νέο Πανευρωπαϊκό Ρεκόρ, 6η Παγκόσμια Γυναικών 2016 Ελλάδα, 5η Παγκόσμια Γυναικών 2018 Πολωνία, 7η Παγκόσμια Γυναικών 2018 Πολωνία, 4η Πανευρωπαϊκή 2017 Πολωνία).

5. Η Μελλίνη Δήμητρα – Καλαθοσφαίριση Κωφών με 258 βαθμούς – Υποτροφία “Δημήτριος Χρονόπουλος” 1.000,00€, (1η Ολυμπιακή Καλαθοσφαίρισης Κωφών Γυναικών Τουρκία 2017, 1η Πανευρωπαϊκή Κωφών Γυναικών Ελλάδα 2016, 4η Παγκόσμια Κωφών Γυναικών 2015 Ταιβάν).

6. Σπανουδάκη – Χατζηρήγα Ραφαέλα – Στίβος με ψηφοφορία της Επιτροπής – Υποτροφία 500,00€ “Νέο πολλά Υποσχόμενο Ταλέντο στον Αθλητισμό”.

7. Ιορδάνης Πασχαλίδης – Κωνσταντίνος Τριγκώνης – Ιστιοπλοΐα κλάση Tornado με ψηφοφορία της Επιτροπής – Υποτροφία 500,00€ “Εξαιρετική πράξη ήθους & Fair Play”.

Ο Σύλλογος Ελλήνων Εξαιρετικά Διακριθέντων Αθλητών προετοιμάζει με κάθε λεπτομέρεια την Τελετή Απονομής των Υποτροφιών με την αμέριστη υποστήριξη και αρωγή των δυο χορηγών, του Ομίλου Αντωνέλη και της εταιρίας Κόθρου Πλατωτεχνική, για το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019 και ώρα 20:00 (εγγραφές και συνεντεύξεις καλεσμένων 19:15), στο υπερσύγχρονο Αμφιθέατρο “Σταύρος Κουγιουμτζής” του Συνεδριακού Κέντρου Πανοράματος της Δ.Ε. Πανοράματος του Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη που θα φιλοξενήσει την εκδήλωση.

Η τελετή του 2ου Προγράμματος Υποτροφιών στην Παιδεία και τον Αθλητισμό θα συνδυαστεί με την Απονομή των 4ων ΣΕΕΔΑ Sport Awards για τους εν ενεργεία πρωταθλητές και τις πρωταθλήτριες που διακρίθηκαν το 2018 με την Ελληνική Εθνική Ομάδα, για τους προπονητές που ανέδειξαν τους νέους πρωταθλητές κόσμου και Ευρώπης, για διεθνείς κριτές – διαιτητές και ειδικές βραβεύσεις.

Η εκδήλωση τελεί υπό την Αιγίδα του Υφυπουργείου ΕσωτερικώνΤομέας Μακεδονίας Θράκης και της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας Μ.Ε. Θεσσαλονίκης.

Για τις απονομές και τους χαιρετισμούς θα παραστούν σημαντικές προσωπικότητες του αθλητισμού, της ακαδημαϊκής κοινότητας και θεσμικοί φορείς, ενώ όλη η εκδήλωση θα μεταφράζεται σε πραγματικό χρόνο στη νοηματική.

Η Τελετή Απονομής θα είναι αφιερωμένη στη μνήμη του εξαιρετικού Προσθετικού Ορθωτικού Δημητρίου Χρονόπουλου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή αιφνίδια στις 2 Ιανουαρίου 2019.

Ο κ. Χρονόπουλος είχε βοηθήσει δεκάδες συνανθρώπους μας να σταθούν όρθιοι σωματικά και πνευματικά και να βαδίσουν ξανά, μεταξύ των οποίων και ο μικρός μαθητής Ισού, γι αυτό θα έχουμε επίτιμους καλεσμένους τους δασκάλους και το προσωπικό του 2ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης (ΕΛΕΠΑΠ) και όλους τους φορείς που βοήθησαν στην κοινή προσπάθεια για να αποκτήσει τα προσθετικά μέλη ο μαθητής.

Πρώτη σειρά: Μαρία και Αννέτα Κυρίδου, Δεύτερη σειρά: Πέτρος Γκαϊδατζής και Σοφία Κτενά, Τρίτη σειρά: Δήμητρα Μελλίνη και Ραφαέλα Σπανουδάκη – Χατζηρήγα, Τέταρτη σειρά: Ιορδάνης Πασχαλίδης – Κωνσταντίνος Τριγκώνης