Αρχική ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ Αθλήτριες από 22 χώρες στο 5ο Aphrodite Cup

Αθλήτριες από 22 χώρες στο 5ο Aphrodite Cup

Το διεθνές τουρνουά ρυθμικής γυμναστικής Aphrodite Cup 2019 μετατρέπει το Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο του Φαλήρου σε παγκόσμιο επίκεντρο του αθλήματος από την Παρασκευή (15/03) μέχρι και την Κυριακή (17/03), με την είσοδο να είναι ελεύθερη για τους φιλάθλους.

Από το ταπί του σταδίου θα “παρελάσουν” συνολικά 230 αθλήτριες από 22 χώρες και πέντε ηπείρους (Αίγυπτος, Αυστραλία, Βρετανία, Γερμανία, Ελβετία, Ιαπωνία, Ιρλανδία, Ισπανία, Καζακστάν, Καναδάς, Κινεζική Ταϊπέι, Κύπρος, Ν. Αφρική, Ολλανδία, Πολωνία, Ρουμανία, Ρωσία, Σλοβενία, Σουηδία, Τουρκία, Τσεχία και Ελλάδα), μεταξύ των οποίων υπάρχουν σπουδαίες παρουσίες, όπως η “ασημένια” παγκόσμια πρωταθλήτρια ομάδα ανσάμπλ γυναικών της Ιαπωνίας, καθώς και το ανσάμπλ νεανίδων της Ρωσίας, της κορυφαίας σχολής στον κόσμο.

Ωστόσο, τη φετινή διοργάνωση κάνει μοναδική η συμμετοχή όλων των εγχώριων αστεριών του αθλήματος:

Από την Εθνική ανσάμπλ γυναικών (Ιωάννα Τζιατζιά, Αύρα Ντούρο, Χρυσάνθη Αθανασακοπούλου, Χριστίνα Ρήγα, Δέσποινα Τούση, Ελεάννα Δημοπούλου) και την πρωταθλήτρια του ατομικού Ελένη Κελαϊδίτη, οι οποίες τον προσεχή Σεπτέμβριο θα διεκδικήσουν την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες “Τόκιο 2020”, μέχρι τις ανερχόμενες πρωταγωνίστριες του ατομικού γυναικών Μαρία Δερβίση και Ιωάννα Μαγοπούλου, αλλά και τη νεότερη γενιά, την οποία εκπροσωπούν η Εθνική ανσάμπλ νεανίδων (Ήλια Αλεξοπούλου, Νίνα Ανδρεανίδου, Ραφαηλία Γουργιώτη, Αγγελική Καραγιάννη, Κατερίνα Βούσουλα, Ελένη Ρίζου) και οι επίλεκτες αθλήτριες του ατομικού νεανίδων Ανδρονίκη Αγάθου, Εβίτα Γιαννοπούλου, Ειρήνη Κομψελίδου, Μαρία Κουγιουμτζόγλου, Κορίνα Λυκάκη, Βασιλική Μπιλάλη.

Το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή 15 Μαρτίου 2019

10:00 – 12:05:   Non FIG – Ατομικό Νεανίδων, 1ο σκέλος (σχοινάκι, μπάλα)
12:15 – 13:15:   Non FIG – Ατομικό Γυναικών, 1ο σκέλος (στεφάνι, μπάλα)
14:30 – 17:05:   Ατομικό Νεανίδων, 1ο σκέλος (σχοινάκι, μπάλα)
17:30 – 18:10:   Ανσάμπλ Νεανίδων, 1ο πρόγραμμα (5 στεφάνια)
18:30 – 19:00:   Τελετή Έναρξης
19:00 – 19:10:   Ανσάμπλ Γυναικών, 1ο πρόγραμμα (5 μπάλες)
19:15 – 21:40:   Ατομικό Γυναικών, 1ο σκέλος (στεφάνι, μπάλα)

Σάββατο 16 Μαρτίου 2019

10:00 – 11:50:   Non FIG – Ατομικό Νεανίδων, 2ο σκέλος (κορύνες, κορδέλα)
12:00 – 12:40:   Non FIG – Ατομικό Γυναικών, 2ο σκέλος (κορύνες, κορδέλα)
13:00 – 14:00:   Απονομές Επάθλων αγώνα Non FIG
14:30 – 16:50:   Ατομικό Νεανίδων, 2ο σκέλος (κορύνες, κορδέλα)
17:00 – 17:35:   Ανσάμπλ Νεανίδων, 2ο πρόγραμμα (5 κορδέλες)
17:50 – 18:30:   Απονομές Επάθλων Ατομικού Νεανίδων και Ανσάμπλ Νεανίδων
18:30 – 18:40:   Ανσάμπλ Γυναικών, 2ο πρόγραμμα (3 στεφάνια / 4 κορύνες)
18:45 – 21:10:   Ατομικό Γυναικών, 2ο σκέλος (κορύνες, κορδέλα)

Κυριακή 17 Μαρτίου 2019

15:00 – 16:05:   Ατομικό Νεανίδων: Τελικοί οργάνων (σχοινάκι, μπάλα)
15:00 – 16:05:   Ατομικό Γυναικών: Τελικοί οργάνων (στεφάνι, μπάλα)
16:15 – 17:20:   Ατομικό Νεανίδων: Τελικοί οργάνων (κορύνες, κορδέλα)
16:15 – 17:20:   Ατομικό Γυναικών: Τελικοί οργάνων (κορύνες, κορδέλα)
17:40 – 18:50:   Ανσάμπλ Γυναικών: Τελικός στις 5 μπάλες, Τελικός στα 3 στεφάνια / 4 κορύνες
17:40 – 18:50:   Ανσάμπλ Νεανίδων: Τελικός στα 5 στεφάνια, Τελικός στις 5 κορδέλες
18:50 – 19:20:   Γκαλά
19:20 – 20:00:   Απονομές Επάθλων
20:00 – 20:15:   Τελετή Λήξης