Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Κι επίσημα “Fedal”

Κι επίσημα “Fedal”

Ο Ραφαέλ Ναδάλ έκανε μια τρομερή προσπάθεια στον τελευταίο προημιτελικό του Indian Wells, κέρδισε με τραυματισμένο γόνατο τον Κάρεν Κατσάνοφ σε 2 ώρες και 17 λεπτά μιας μεγάλης μάχης και επιβεβαίωσε το “Fedal”, δηλαδή τον μεγάλο αγώνα του με τον Ρότζερ Φέντερερ στα ημιτελικά.

Μόνο δυο σετ παιχνιδιού κι όμως το ματς πλησίασε τις 2,5 ώρες, με τον “ταυρομάχο” να παίρνει τη μεγάλη νίκη με 2-0 σετ (7-6, 7-6) επί του Κατσάνοφ, στην πρώτη του δοκιμασία στο τουρνουά.

Ο Ισπανός αγωνίστηκε με τραυματισμένο γόνατο στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου σετ, κάτι που ήταν ξεκάθαρο και από την κίνησή του στο γήπεδο, έμεινε όμως στο ματς και κατάφερε να πάρει το τελευταίο εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Indian Wells.

Νωρίτερα ο Ρότζερ Φέντερερ πανηγύρισε την 9η διαδοχική νίκη του που πήρε άλλη μια γρήγορη πρόκριση κι έκανε ένα ακόμη βήμα προς τον 6ο τίτλο του στο Indian Wells.

Ο “Βασιλιάς”, ο οποίος δεν έχει μείνει σε κανέναν αγώνα του περισσότερα από 77 λεπτά στo court στο φετινό Indian Wells, επικράτησε του Χούμπερτ Χούρκατς με 2-0 σετ (6-4, 6-4) σε 1 ώρα και 13 λεπτά, για να μπει στα ημιτελικά του Indian Wells για 12η φορά στην καριέρα του.