Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ F1 AustraliaGP: Στο τέλος νικά ο Χάμιλτον

F1 AustraliaGP: Στο τέλος νικά ο Χάμιλτον

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής είναι εδώ ! Ο Λιούις Χάμιλτον κέρδισε τη πρώτη pole position για το 2019, στη πίστα του Albert Park στη Μελβούρνη. Ο Βρετανός οδηγός κατέκτησε την pole position στο πρώτο αγώνα της σεζόν, με ένα τέλειο γύρο στην τελευταία του προσπάθεια.

Ο καιρός στη Μελβούρνη ήταν αίθριος, με τη θερμοκρασία στον αέρα να είναι στους 23 βαθμούς Κελσίου και στους 39 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στο οδόστρωμα.

Ταχύτερος στο Q1 ήταν ο Τσαρλς Λεκλέρκ με 1:22:017. Εκτός συνέχειας έμειναν οι οδηγοί της Williams, ο Κάρλος Σάινθ με McLaren, ο Πιέρ Γκασλί με Red Bull και ο Λάνς Στρόλ με Racing Point.

Στο Q2 ταχύτερος ήταν ο Λιούις Χάμιλτον με 1:21:014, 179 χιλιοστά του δευτερολέπτου ταχύτερος από τον Βάλτερι Μπότας. Εκτός δεκάδας έμειναν οι οδηγοί της Renault, ο Αντόνιο Τζιοβινάτσι με Alfa Romeo και οι Αλεξάντερ Άλμπον και Ντάνιλ Κβίατ με Toro Rosso.

Στο Q3 ο Μπότας έσπασε το ρεκόρ πίστας που έκανε ο Βρετανός teammate του λίγο νωρίτερα, σταματώντας το χρονόμετρο στο 1:20:598. Μισό δευτερόλεπτο πίσω ο Χάμιλτον και τρίτος ο Φέτελ.

Όμως ο Χάμιλτον δεν είπε την τελευταία του κουβέντα. Με ένα τέλειο γύρο στη τελευταία του προσπάθεια, κέρδισε τη pole position, με το χρονόμετρο να σταματά στο 1:20:486, 112 χιλιοστά του δευτερολέπτου μπροστά από τον Φιλανδό teammate του. Στη τρίτη θέση ο Σεμπάστιαν Φέτελ με Ferrari.

Pole νούμερο 84 για τον Βρετανό οδηγό στη καριέρα του και έκτη συνεχόμενη νίκη του στις κατατακτήριες δοκιμές στη πίστα του Albert Park. Επιπλέον με τις οκτώ pole positions στο Αυστραλιανό Grand Prix, ισοφάρισε τις επιδόσεις του Άιρτον Σένα και του Μίκαελ Σουμάχερ.

Στη τέταρτη θέση τερμάτισε ο Μάξ Φερστάπεν στο πρώτο αγώνα της Red Bull Honda. Πέμπτος ο Τσαρλς Λεκλέρκ που στον αυριανό αγώνα μπορεί να τερματίσει ακόμα και στο βάθρο των νικητών.

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Ρομάν Γκροζάν και Κέβιν Μάγκνουσεν με Haas, ο Λάντο Νόρις με McLaren, ο Κίμι Ράϊκονεν με Alfa Romeo και ο Σέρχιο Πέρες με Racing Point.

Αναλυτικά η κατάταξη:

Ο πρώτος αγώνας του παγκοσμίου πρωταθλήματος θα αρχίσει αύριο στις 7:10 το πρωί, σε ζωντανή μετάδοση από τη Cosmote TV και από το ΕΡΤSPORTS.