Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ F1 AustraliaGP: Με το δεξί για το 2019 ο Βάλτερι Μπότας και...

F1 AustraliaGP: Με το δεξί για το 2019 ο Βάλτερι Μπότας και 1-2 τα “ασημί βέλη”

Ο Βάλτερι Μπότας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το 2019, κερδίζοντας το Grand Prix της Αυστραλίας, στην πίστα του Albert Park στη Μελβούρνη. Ο Φιλανδός οδηγός της Mercedes είχε έναν εξαιρετικό αγώνα, με τα “ασημί βέλη” να κάνει το 1-2 σήμερα, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Ο καιρός στην πίστα ήταν εξαιρετικός, με τη θερμοκρασία στον αέρα να κυμαίνεται στους 24 βαθμούς Κελσίου και στους 47 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στο οδόστρωμα. 324 χιλιάδες θεατές κατέκλυσαν την πίστα, στον εντός έδρας αγώνα του Ντάνιελ Ρικιάρντο.

Τα κόκκινα φώτα έσβησαν, ο αγώνας ξεκίνησε και ο Μπότας πέρασε στα πρώτα μέτρα της μεγάλης ευθείας τον Βρετανό teammate του. Ο Ρικιάρντο προσπάθησε να περάσει από την εσωτερική μια Racing Point, ωστόσο ο “Aussieman” πάτησε με πολλά χιλιόμετρα στο γρασίδι και έσπασε την εμπρός αεροτομή της RS19. Ο Αυστραλός οδηγός της Renault εγκατέλειψε τον αγώνα στον 31ο γύρο.

Η πρώτη εγκατάλειψη για το 2019 ήρθε στον 11ο γύρο. Ο Κάρλος Σάινθ είδε τον κινητήρα της McLaren MCL34 να βγάζει καπνούς στη στροφή “14”, που είχε ως αποτέλεσμα να εγκαταλείψει τον αγώνα πολύ νωρίς.

Το πρώτο pit stop της χρονιάς ήρθε από την Alfa Romeo και τον Κίμι Ράϊκονεν στον 12ο γύρο. Ακολούθησε ο Φέτελ στον 15ο γύρο και δυο γύρους μετά μπήκε ο Χάμιλτον για την προγραμματισμένη αλλαγή ελαστικών.

Από εκείνο το σημείο και μετά το μοναδικό ενδιαφέρον που είχε ο σημερινός εναρκτήριος αγώνας της F1, ήταν το προσπέρασμα του Μάξ Φερστάπεν στον Σεμπάστιαν Φέτελ, στον 31ο γύρο στα φρένα της στροφής 3 για τη τρίτη θέση. Παράλληλα ο Ολλανδός οδηγός της Red Bull απείλησε να προσπεράσει και τον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή, χωρίς αποτέλεσμα.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος και έτσι ο Μπότας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη για το 2019. Επίσης σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα και κέρδισε τον έναν επιπλέον βαθμό για την επίτευξη αυτού του στόχου. Δεύτερος τερμάτισε ο Λιούις Χάμιλτον και το βάθρο συμπλήρωσε ο Μάξ Φερστάπεν.

Στη τέταρτη και πέμπτη θέση τερμάτισαν οι Σεμπάστιαν Φέτελ και Τσαρλς Λεκλέρκ με Ferrari. Τη πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Κέβιν Μάγκνουσεν, Νίκο Χούλκενμπεργκ, Κίμι Ράϊκονεν, Λάνς Στρόλ και Ντάνιλ Κβίατ.

Αναλυτικά η κατάταξη:

Επόμενος αγώνας της F1 είναι στο Μπαχρέϊν, στην πίστα του Σακχίρ, το τριήμερο 29 με 31 Μαρτίου.