Αρχική ΒΟΛΕΪ “Άλωσε” την έδρα της ΆΕΚ η Κηφισιά

“Άλωσε” την έδρα της ΆΕΚ η Κηφισιά

Η Κηφισιά μετά την απίστευτη νίκη που έκανε με τον Ολυμπιακό την προηγούμενη εβδομάδα, επικράτησε και της ΆΕΚ με 3-1 σετ (23-25, 25-19, 25-17, 25-23) για την 21η και προτελευταία αγωνιστική της Volleyleague.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα (4-4) με τις ισοπαλίες να είναι χαρακτηριστικό (6-6). Η ΑΕΚ, όμως κατάφερε να κάνει ένα σερί και να προηγηθεί (13-11), με την Κηφισιά να μην τα παρατάει και να απαντάει παίρνοντας προβάδισμα (15-18). Οι «κιτρινόμαυροι» με καλά ποσοστά σε μπλοκ και υποδοχή έκαναν ένα μικρό σερί και αφού ισοφάρισαν (22-22) πήραν και τα ηνία σε κρίσιμο σημείο (24-23) και τελικά έφτασαν στο 1-0 (25-23).

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά μπήκε με βελτιωμένη εικόνα σε αντίθεση με την ΑΕΚ που δεν μπορούσε να βρει λύσεις (10-17). Έτσι, έγινε το 1-1 στα σετ. Έπειτα, επικράτησε ο ίδιος ρυθμός, αφού οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα ηνία (11-17) και τελικά έφτασαν στο 2-1 στα σετ (17-25).

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και ήαν κοντά στο σκορ (9-9), ενώ κράτησε και μια διαφορά τριών πόντων (18-15), την οποία ροκάνισε η Κηφισιά (18-18) και έφτασε να περάσει και μπροστά (19-18). Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (22-22), αλλά στις λεπτομέρειες προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι που εν τέλει νίκησαν με 3-1 σετ.