Αρχική ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ “Κλείδωσε” τη δεύτερη θέση η Βουλιαγμένη, πλησιάζει στα πλέι οφ η Γλυφάδα

“Κλείδωσε” τη δεύτερη θέση η Βουλιαγμένη, πλησιάζει στα πλέι οφ η Γλυφάδα

Τη νίκη που ουσιαστικά του εξασφαλίζει τη δεύτερη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Ανδρών πέτυχε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, αφού στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής πέρασε με 15-2 από την έδρα του Υδραϊκού στο κολυμβητήριο του Αλίμου.

Η ομάδα του Χρβόγιε Κόλιανιν έδειξε διάθεση από την αρχή του αγώνα και άνοιξε τη διαφορά πολύ γρήγορα δείχνοντας ότι «έμαθε» από το παρ’ ολίγον πάθημα με τον ίδιο αντίπαλο στον πρώτο γύρο.

Οκτάλεπτα: 0-4, 1-4, 1-3, 0-4

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης, Μιτελούδης, Κοκκινάκης, Πρέκας Καλαργυρός, Μπλάνης, Χονδροκούκης, Αργυρόπουλος Κ. 1, Στελλάτος 1, Τσαχειλίδης, Ίρβινγκ, Μαντής, Ρουμάνης

ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κόλιανιν): Κουρούβανης Δ., Μπάσιτς 3, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 4, Κουρούβανης Ν., Γούβης 2, Αφρουδάκης, Μπούχα 1, Ποντικέας, Καπετανάκης 2, Σολανάκης 1, Ανδρεάδης, Χριστοφορίδης 1, Σταμέλος

Ακόμα πιο κοντά στη ζώνη των πλέι οφ πλησίασε ο ΑΝΟ Γλυφάδας καθώς επικράτησε με 8-6 του ΝΟ Χίου Astra Airlines στο νησί της μαστίχας και έφτασε στους 29 βαθμούς πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής Υδραϊκό και ΠΑΟΚ καθώς αμφότεροι έχουν 30. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη την επόμενη αγωνιστική (27/3) την ομάδα της Ύδρας σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει πολλά όσο αφορά την υπόθεση πλέι οφ.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο ξεκίνημα του καθώς οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά. Ο Παπασηφάκης άνοιξε το σκορ με τον Παπασηφάκη αλλά ο Ρουστάμοφ έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Παρόλα αυτά ο ίδιος παίκτης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον ΑΝΟΓ για να έρθει ο Στέλιος Μιμίδης κάνοντας το 2-2. Όμως η ομάδα των νοτίων προαστίων έκλεισε προηγούμενη το πρώτο οκτάλεπτο χάρη σε τέρμα του Νίκου Παπανικολάου. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν «αέρα» τριών τερμάτων με τους Νίκο Παπανικολάου και Κουτσιαλή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε δραματικά καθώς η Γλυφάδα έλεγξε το παιχνίδι και έφτασε στη πολύ σημαντική νίκη που τη βάζει για τα καλά σε τροχιά πλέι οφ. Αξίζει να σημειωθεί ότι τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση ο Μόκκας και με αντικατάσταση ο Φωτόπουλος.

Οκτάλεπτα: 2-3, 0-2, 2-2, 2-1

ΝΟ Χίου (Γιώργος Φουντούλης): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ. 1, Ρουστάμοφ 1, Τζελάτης, Παππάς Κ., Μίμιδης Μ., Κανδιόγλου, Μόκκας, Γκίλλας, Γαβαλάς Σπ. 2, Ρούντα 2, Ντούλος, Σωτηριάνος, Κόλλιας, Καρακούρος Μ.

ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τρας, Κουτσιαλής 2, Μπραΐμης 1, Φωτόπουλος, Γιαννόπουλος, Αλβέρτης, Χατζηγούλας, Παπασηφάκης 3, Παπανικολάου Ν. 2, Σαλτέρης, Χαλυβόπουλος Ιπ.

Πηγή: waterpolonews.gr