Αρχική ΒΟΛΕΪ Νίκησε και ελπίζει ο Φοίνικας

Νίκησε και ελπίζει ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ (26-24, 25-20, 25-21) του Ολυμπιακού στη Σύρο στον τρίτο ημιτελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Volleyleague ανδρών και μείωσε σε 2-1 στις νίκες.

Η ομάδα από τη Σύρο από την αρχή της αναμέτρησης ήταν εντυπωσιακή σε άμυνα και επίθεση και δεν άφησε κανέναν περιθώριο στους “ερυθρόλευκους” να διεκδικήσουν τη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπορεί να προηγήθηκε με 22-24, όμως δεν κατάφερε να το κατακτήσει. Ο Φοίνικας μείωσε αρχικά σε 23-24 και στη συνέχεια με τρεις συνεχόμενους πόντους έκανε το 26-24 και πήρε το σετ.

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν από δυνάμεις και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν αρχικά 21-17 και στη συνέχεια 24-20. Ο Εβάντρο με φλότινγκ σέρβις έκανε στο 25-20.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ομάδα της Σύρου δεν κατάφερε να πάρει κάποιο μεγάλο προβάδισμα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ισοφαρίσει σε 20-20. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν και ο Φοίνικας πήρε και το τρίτο σετ και μείωσε σε 2-1 στις νίκες

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το… ραντεβού τους για τη Μεγάλη Πέμπτη και πάλι στο κλειστό της Σύρου όπου αν ο Φοίνικας πάρει και πάλι τη νίκη τότε θα ισοφαρίσει τη σειρά σε 2-2 και θα οδηγηθούμε σε πέμπτο ματς.

Αν ο Ολυμπιακός καταφέρει και κερδίσει το επόμενο παιχνίδι θα “σφραγίσει” το εισιτήριο για τους τελικούς, εκεί όπου περιμένει ήδη ο ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-20, 25-21) σε 82΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 7π., (5/6επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 21 (17/31επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Λέσκοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (7/11επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (6/13επ., 2 μπλοκ, 61%επ., 43%αρ.), Μήλης 12 (11/29επ., 1 άσσος) / Βελούδης (λ. – 55%υπ., 42%αρ.), Ταυρής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης 2π. (2/12επ., 44%υπ., 33%αρ.), Σμαραγδής 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/8επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 7 (7/16επ.), Τερβαπόρτι, Ραουβέρντινκ 14 (13/25επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 35%αρ.) / Στεφάνου (43%υπ., 19%αρ.), Ζουπάνης 5 (4/14επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης.

«Αυτή είναι πολύ σημαντική νίκη για τον Φοίνικα. Πήραμε βαθιά ανάσα. Μας βοήθησε πολύ ο κόσμος και τον ευχαριστούμε. Μπορούμε να τα καταφέρουμε και να ισοφαρίσουμε την σειρά. Ολα μπορούν να γίνουν. Το πιστεύουμε. Είμαι χαρούμενος που αγωνίστηκα βασικός και προσπάθησα. Οι γονείς μου που βρίσκονται στο νησί μου έδωσαν δύναμη», δήλωσε ο Νίκος Μήλης στην ιστοσελίδα της διοργανώτριας αρχής.