Αρχική ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Έκλεισε θέση στον τελικό η Βουλιαγμένη

Έκλεισε θέση στον τελικό η Βουλιαγμένη

Με αγχωτικό τρόπο προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών ο ΝΟ Βουλιαγμένης, καθώς επικράτησε με 8-7 του τρομερού Απόλλωνα Σμύρνης και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών.

Η ομάδα του Λαιμού θα αντιμετωπίσει στους τελικούς με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό, ενώ η Ελαφρά Ταξιαρχία θα τεθεί αντιμέτωπη για τη τρίτη θέση με τον Εθνικό Πειραιά.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ νευρικά για τις δύο ομάδες αλλά ο ΝΟ Βουλιαγμένης βρήκε τις λύσεις στο πρώτο οκτάλεπτο καθώς προηγήθηκε με 3-0 χάρη σε τέρματα των Χρήστο Αφρουδάκη και Γκιουβέτση αλλά ο Απόλλωνας Σμύρνης αντέδρασε και διεκδίκησε το παιχνίδι μέχρι τέλους. Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Γιάννη Κατρουζανάκη με ένα γρήγορο σερί 3-0 έφερε το ματς στα ίσα. Αρχικά μείωσε με τρομερό γυριστό του Μοσκόφ από πεντάμετρο και ο ίδιος παίκτης με πέναλτι έκανε το 3-2, ενώ ισοφάρισε ο Αλαμάνος. Παρόλα αυτά ο ΝΟΒ έκλεισε προηγούμενο το ημίχρονο (5-3) χάρη σε τέρματα των Γκιουβέτση και Γούβη.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού το ντέρμπι συνεχίστηκε καθώς ο Δημοσθένης Δερμιτζάκης έκανε το 5-4 στις αρχές της τρίτης περιόδου αλλά η Βουλιαγμένη πήρε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (8-4) με τους Μπούχα 2 και Τίγκα. Όμως ο Απόλλωνας έβγαλε αντίδραση καθώς οι Ραμίρεζ, Γιώργος Παπαδόπουλος και Μοσκόφ έκανε το 8-7 που έμελλε να ήταν το τελικό αποτέλεσμα αφού οι δύο ομάδες δεν βρήκαν δίχτυα στη τελευταία περίοδο.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Γκιουβέτσης, Αφρουδάκης και Μπούχα που σημείωσαν αμφότεροι από δύο τέρματα, ενώ από πλευράς Απόλλωνα ο Μοσκόφ πέτυχε τρία.

Οκτάλεπτα: 3-0, 2-3, 3-4, 0-0

ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης 2, Κουρούβανης Ν., Γούβης 1, Αφρουδάκης 2, Μπούχα 2, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Τσαταλιός

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Ραμίρεζ 1, Μητρόπουλος, Σαρτζετάκης, Μοσκόφ 3, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόπουλος Γ. 1, Μαυρωτάς Λ., Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης Δ. 1, Γραμματικός, Αλαμάνος 1, Κουμής, Γιαννουρής, Ξανθόπουλος

Photo Credits: intime.gr

Πηγή: waterpolonews.gr