Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε ο Ολυμπιακός

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός, μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στο ΝΟ Βουλιαγμένης, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 10-9 στον Πειραιά και να κάνει το 1-0 στους τελικούς της Α1 Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με τρία γκολ με τέρματα των Φουντούλη, Μυλωνάκη και Γούνα (3-0). Η Βουλιαγμένη μείωσε σε 3-1 με γκολ του Χρήστου Αφρουδάκη, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” πήραν ξανά προβάδισμα τριών τερμάτων με τον Μυλωνάκη να βρίσκει δίχτυα (4-1). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον ρυθμό τους και κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη περίοδο με 6-2. Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να διατηρήσει το προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων που είχε (7-3).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λαιμού ξεκίνησε σαν… δαιμονισμένη και με ένα γρήγορο σερί τεσσάρων γκολ, ισοφάρισε σε 7-7. Στη τελευταία περίοδο η ομάδα του Λαιμού συνέχισε στο ίδιο ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί με 8-7 χάρη σε τέρμα του Τίγκα όμως ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα (9-8) με τους Μπούσλιε και Γενηδουνιά. Παρόλα αυτά η Βουλιαγμένη ισοφάρισε με τον Αφρουδάκη αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης με τον Φουντούλη στα 0:36 δευτερόλεπτα έφτασαν στην αγχωτική νίκη, ενώ ο ΝΟΒ έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι αλλά το σουτ του Μπάσιτς πέρασε άουτ.

Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 10-9 (6-2, 1-1, 0-4, 3-2)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 3, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 2, Χαλυβόπουλος Αρ.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Μάριος Κάσδαγλης): Χρύσανθος, Μπάσιτς, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 2, Κουρούβανης Ν., Γούβης 1, Αφρουδάκης 2, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 2, Σολανάκης 1, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Τσαταλιός