Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών η ΑΕΚ

Ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στον σημερινό αγώνα, επικράτησε με 25-22 του Ολυμπιακού στον 2ο τελικό της Handball Premier και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών.

Η “Ένωση” από την αρχή της αναμέτρησης μπήκε πολύ δυνατά και με… όπλο την άμυνά της δεν άφησε περιθώριο στον Ολυμπιακό να διεκδικήσει τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να προηγηθούν με δύο γκολ (0-2), όμως η ΑΕΚ πάτησε… γκάζι και με ένα σερί 4-0 έκανε το 4-2. Η “Ένωση” ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στα τρία τέρματα (7-4), όμως η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 7-7 στο 20.39. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με το ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ 10-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και ανέβασε ρυθμό, κάνοντας το 21-16.  Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η “Ένωση” συνέχισε να σκοράρει και πήρε τη νίκη με 25-22, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των τελικών.

Ο Τρίτος αγώνας θα γίνει την Παρασκευή 24/5 στο Ρέντη.