Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Βαλεντίνη από… ατσάλι!

Βαλεντίνη από… ατσάλι!

Εκπληκτική εμφάνιση από τη Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου στον προτελευταίο γύρο των προκριματικών του Ρολάν Γκαρός. Δυσκολεύτηκε απίστευτα, ωστόσο με… ατσάλινη υπομονή επικράτησε της Χέδερ Γουότσον με 2-1 σετ (7-5, 6-7, 7-6) και προκρίθηκε στον τελικό των προκριματικών του Γαλλικού Όπεν.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την 22χρονη, η οποία προηγήθηκε με 2-0 games. Η Γουότσον βρήκε όμως τον τρόπο και έκανε break στην Ελληνίδα, κρατώντας παράλληλα το δικό της σερβίς ισοφαρίζοντας σε 2-2. Από εκεί και πέρα οι δύο τενίστριες πήγαιναν μαζί στο σκορ, μιας και καμία δεν έκανε break. Στο κρίσιμο σημείο η Βαλεντίνη προηγήθηκε με 6-5 και με περιπετειώδες… σπάσιμο στην Αγγλίδα κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο το Νο105 της παγκόσμιας κατάταξης βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να ισοφαρίσει σε 1-1, οδηγώντας το ματς σε τρίτο σετ. Break στο break από τις δύο τενίστριες στα πρώτα games, ενώ το ίδιο έγινε και στο όγδοο και ένατο. Το σετ οδηγήθηκε στο tei break, όπου η Αγγλίδα ήταν πιο ψύχραιμη καταφέρνοντας να το πάρει με 8-6.

Στο τρίτο το ξεκίνημα ήταν πολύ άσχημο για τη Γραμματικοπούλου, μια και η Γουότσον προηγήθηκε από νωρίς με 3-0 στα games. Σε εκείνο το σημείο άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση της 22χρονης πρωταθλήτριας μας. Αρχικά κατέκτησε δύο συνεχόμενα games και μείωσε σε 3-2, ενώ εν συνεχεία παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω με 5-3 κατάφερε να πάρει άλλα τρία games και να περάσει μπροστά με 6-5. Η Γουότσον με break ισοφάρισε σε 6-6 με το παιχνίδι να πηγαίνει και πάλι στο tie break. Εκεί η Αγγλίδα προηγήθηκε με 3-1, υπολόγιζε ωστόσο χωρίς την Ελληνίδα που με ένα επιθετικό… κρεσέντο κατέκτησε έξι συνεχόμενους πόντους και εν τέλει πήρε τη νίκη και μαζί και την πρόκριση για τον επόμενο γύρο των προκριματικών.

Τελευταία αντίπαλος για την πρωταθλήτρια μας πριν από το κυρίως ταμπλό θα είναι η Βαρβάρα Λεπτσένκο που κέρδισε τη Ρομίνα Οπράντι με 2-0 σετ (6-1, 6-1). Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για αύριο (24/5) στις 14:00 ώρα Ελλάδος.