Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Ο Ολυμπιακός “διέλυσε” τη Βουλιαγμένη

Ο Ολυμπιακός “διέλυσε” τη Βουλιαγμένη

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στον τρίτο τελικό της Α1 Ανδρών, “διέλυσε” τον ΝΟ Βουλιαγμένης στον Πειραιά με 11-5 και έκανε το 2-1 στις νίκες.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… δαιμονισμένος στην αναμέτρηση και πήρε ένα προβάδισμα τριών τερμάτων (3-0) στο 5:27. Ο ΝΟΒ μείωσε σε 3-2 με τους Μπάσιτς και Μπούχα, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” με σκόρερ τους Ομπράντοβιτς και Μουρίκης έκαναν το 5-2.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ άστοχος στον παίκτη παραπάνω. Το μοναδικό τέρμα της περιόδου πέτυχε ο Μουρίκης με το οποίο διαμόρφωσε το 6-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στα έξι τέρματα (9-3), 2:10 πριν το τέλους του οκταλέπτου. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου οι ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, o Ολυμπιακός δεν έριξε τον ρυθμό του και έκανε το 10-3 με τον Γούνα, ωστόσο η ομάδα της Βουλιαγμένης, μείωσε με τον Μπάσιτς σε 10-4. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 11-5.

Αξίζει να σημειωθεί ότι 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης, υπήρχε μια διαμάχη, καθώς ο Θοδωρής Βλάχος  κάλεσε τάιμ άουτ, κάτι που δεν άρεσε στους παίκτες και το τεχνικό τιμ του ΝΟΒ. Μάλιστα ο έμπειρος τεχνικός είχε έντονο διάλογο με τον αρχηγό της Βουλιαγμένης, Χρήστο Αφρουδάκη, ενώ μετά το τέλος του αγώνα έπεσαν μπουκάλια προς το μέρος των παικτών της Βουλιαγμένης.

Ο τέταρτος τελικός είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα 27 Μαΐου στο Κολυμβητήριο του Λαιμού.

Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 11-5 (5-2, 1-0, 3-1, 2-2)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης 2, Γούνας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος Αρ.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Μάριος Κάσδαγλης): Χρύσανθος, Μπάσιτς 2, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης, Κουρούβανης Ν., Γούβης, Αφρουδάκης, Μπούχα 1, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας, Σολανάκης 2, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Βλάσσης