Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ H Φερεντσβάρος «εκθρόνισε» τον Ολυμπιακό

H Φερεντσβάρος «εκθρόνισε» τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το τίτλο του Πρωταθλητή Ευρώπης, καθώς ηττήθηκε με 14-13 στα πέναλτι (10-10 κ.δ) από τη Φερεντσβάρος στον τελικό του Champions League που έγινε στο Ανόβερο.

Ο Ολυμπιακός δε ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε να χάνει με δύο τέρματα στο τέλος της πρώτης περιόδου, καθώς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις αποβολές που κέρδισε. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η ομάδα του Πειραιά μείωσε στο ένα γκολ (4-5), όμως στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι Ούγγροι ανέβασαν ξανά τη διαφορά στα τρία τέρματα (5-8).

Ο Ολυμπιακός με δύο γρήγορα γκολ μπήκε ξανά στο ματς (7-8) στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου, ωστόσο η Φερεντβάρος εκμεταλλεύτηκε τις αποβολές και ανέβασε τη διαφορά στα τρία γκολ (7-10).

Στο τέταρτο οκτάλεπτο οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν απίστευτη εμφάνιση, ισοφάρισαν σε 10-10 και οδήγησαν το ματς στα πέναλτι.

Στη ψυχοφθόρο διαδικασία ο Πάβιτς ξεκίνησε με απόκρουση στην εκτέλεση του Γιάνσικ, ενώ στη συνέχεια ο Αργυρόπουλος ευστόχησε για τον Ολυμπιακό. Ακολούθησαν τα δύο χαμένα πέναλτι των Γούνα και Μυλωνάκη, τα οποία έδωσα το πλεονέκτημα στους Ούγγρους. Ο Κάλαϊ, ωστόσο, αστόχησε και το ματς πήγε στη διαδικασία του ξαφνικού θανάτου. Ο Γιάνσικ ευστόχησε για το 13-14, ενώ ο Αργυρόπουλος δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με αποτέλεσμα το τρόπαιο να καταλήξει σε ουγγρικά χέρια.

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 13-14 πεν. (10-10 κ.δ.) (1-3, 4-5, 2-2, 3-0, 3-4)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 5+1, Φουντούλης 2, Κάκαρης, Δερβίσης 0+1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1+1, Ομπράντοβιτς 1, Ζερδεβάς

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Γκαρντόνι, Σεντλμάιερ 0+1, Κάλαϊ, Πολ, Βάμος 2, Μέζεϊ 1, Νίκιτς 1, Γιάκσιτς 0+1, Γιάνγκερ 2+1, Ντένες Βάργκα 1, Γιάνσικ 0+1, Μίτροβιτς 3, Βόγκελ