Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Νίκη με ανατροπή για τον Τσιτσιπά

Νίκη με ανατροπή για τον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, ωστόσο κατάφερε να κάνει την ανατροπή, να κερδίσει με 2-1 σετ τον Ζερεμί Σαρντί και να προκριθεί στην προημιτελική φάση του Queen’s Club Championships.

Ο πρωταθλητής μας χρειάστηκε δυο ώρες και 43 λεπτά αγώνα για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γάλλου με 4-6, 7-6(0), 7-6(4) και να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ ο Γάλλος έκανε break και προηγήθηκε με 3-2. Στη συνέχεια ο Στέφανος προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως δεν τα κατάφερε και ο Σαρντί έκανε το 6-4. Ο Έλληνας τενίστας ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο σετ και σε συνδυασμό με τα άσχημα σερβίς του Γάλλου, πήρε το σετ με 7-6 και ισοφάρισε σε 1-1. Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Τσιτσιπάς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες που είχε, πήρε το σετ με 7-6 (4) και μαζί και την πρόκριση για την επόμενη φάση του τουρνουά.

Επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα τενίστα θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης του Νικ Κύργιου με τον Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ.