Αρχική ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΝΙΣ Ακόμα ένας τελικός για Σερένα (vid)

Ακόμα ένας τελικός για Σερένα (vid)

Η Σερένα Γουίλιαμς… ξεμπέρδεψε πολύ εύκολα με την Μπάρμπορα Στρίτσοβα και θα διεκδικήσει το Σάββατο κόντρα στη Σιμόνα Χάλεπ τον όγδοο τίτλο της στο Wimbledon!

Η Αμερικανίδα σούπερ σταρ χρειάστηκε μόλις 59 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της 31χρονης Τσέχας με 2-0 σετ (6-1, 6-2) και να περάσει στον τελικό για 11η φορά στην καριέρα της.

Αν σηκώσει τον τίτλο θα ισοφαρίσει το ιστορικό ρεκόρ της Μάργκαρετ Κορτ, που έχει στην κατοχή της 24 Grand Slam τρόπαια!

Όπως φαίνεται και από το σκορ, δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην αντίπαλό της, που έπαιζε για πρώτη φορά σε ημιτελικά major και έτσι κι αλλιώς δεν είχε πάρει ποτέ σετ κόντρα στη Σερένα.

Η Νο.10 τενίστρια στον κόσμο πρόλαβε να σημειώσει 28 winners έναντι μόλις οκτώ της Στρίτσοβα, ενώ υπέπεσε σε 10 αβίαστα, όσα και η Τσέχα.

Η 37χρονη Αμερικανίδα, λοιπόν, φιλοδοξεί να επιστρέψει στα major τρόπαια μετά από 2,5 χρόνια (Μελβούρνη 2017) και… στα χαρτιά είναι το φαβορί για τη νίκη απέναντι στη Χάλεπ.

Το ρεκόρ της, βλέπετε, στα ματς με τη Ρουμάνα είναι 9-1, με τη μοναδική της ήττα να έχει έρθει το 2014 στο round robin του WTA Finals.

Η Σιμόνα, βέβαια, βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και σίγουρα περιμένουμε μεγάλη μάχη στον τελικό. Ήταν, χωρίς αμφιβολία, το ιδανικό σενάριο!