Αρχική ΚΕΝΤΡΙΚΗ Στον τελικό του Wimbledon ο “αειθαλής” Φέντερερ! (vid)

Στον τελικό του Wimbledon ο “αειθαλής” Φέντερερ! (vid)

Εκπληκτικός ο Ρότζερ Φέντερερ, ο οποίος ακόμα και στα 38 του έτη παραμένει… φονιάς! Ο Ελβετός “βασιλιάς” υπέταξε” με 3-1 σετ (7-6, 1-6, 6-3 ,6-4) τον Ραφάελ Ναδάλ και προκρίθηκε στον τελικό του Wimbledon που τον περιμένει ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου Νόβακ Τζόκοβιτς.

O “μαέστρος” προκρίθηκε για 12η φορά στην καριέρα του στον τελικό του Wimbledon, όπου θα διεκδικήσει την Κυριακή (16:00GR, NovaSports 1HD) τον 9ο τίτλο του (8-3), με αντίπαλο τον Νόβακ Τζόκβιτς.

Ισοφάρισε το ρεκόρ με τους περισσότερους τελικούς σε ένα Grand Slam, που ήταν οι 12 του Ναδάλ στο Roland Garros, ενώ συνολικά έφτασε τους 31 τελικούς σε Grand Slam διοργανώσεις, βελτιώνοντας το κορυφαίο ρεκόρ, που ήταν ήδη δικό του.

Την Κυριακή θα διεκδικήσει τον 21ο Grand Slam τίτλο του, απέναντι σε έναν παίκτη που ήδη του έχει στερήσει 2 τίτλους στο Wimbledon, τον Τζόκοβιτς που ήταν ο νικητής και στους δυο προηγούμενους τελικούς των δυο παικτών στο Centre Court, το 2014 και το 2015.

Το 40ό “Fedal” της ιστορίας ξεκίνησε με έναν πολύ καλό Φέντερερ, να πιέζει τον Ναδάλ κάθε φορά που έβρισκε την ευκαιρία. Ο κάτοχος 20 Grand Slam τίτλων είχε το πρώτο break point του αγώνα στο 8o game (3-4, 30-40). Μπορεί να μην το αξιοποίησε, αλλά πραγματοποίησε ένα άψογο tie-break λίγα λεπτά μετά και επιβλήθηκε με 7-3, για να κατακτήσει το 1ο σετ.

Ο Ισπανός απάντησε με ένα άψογο 2ο σετ, στο οποίο είχε μόλις 2 αβίαστα λάθη, έκανε break στο 4ο (3-1) και στο 6ο game (5-1) και πολύ γρήγορα το κατέκτησε με 6-1, ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Στο 3ο σετ ωστόσο ήταν η σειρά του Ελβετού να κάνει το break και να “ξεφύγει” με 4-1. Είχε την ευκαιρία να πάρει με αντίστοιχο τρόπο αυτό το σετ ο “μαέστρος”, αλλά έχασε διπλό break point για το 5-1 και ο Ράφα μείωσε σε 4-2. Αυτό πάντως δεν πτόησε τον “Βασιλιά”, που έχασε μόνο έναν πόντο στα δυο τελευταία service game του στο σετ και το πήρε με 6-3.

Συνεχίζοντας να παίζει καλύτερο τένις από τον Ισπανό, ο 38χρονος έκανε ακόμα ένα break, για να πάρει σημαντικό προβάδισμα με 3-1 και στο 4ο σετ. Ο Ναδάλ έμεινε κοντά στον αντίπαλό του και έσβησε 2 match point στο 9ο game για να μειώσει σε 5-4 και είχε μια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 4-5, 30-40, στο μοναδικό break point που είχε στο σετ.

Ο Φέντερερ κατάφερε να το σβήσει μετά από ένα πολύ εντυπωσιακό ράλι και δημιούργησε το 3ο του match point, με εξίσου εντυπωσιακό βολέ με το backhand. Ο Ράφα συνέχισε να παλεύει με όλες τις δυνάμεις του, αλλά το break της επιστροφής δεν ήρθε και ο Φέντερερ “σφράγισε” την πολύ σπουδαία επικράτησή του στο 5ο match point του, 3ο σ’ αυτό το game, σε 3 ώρες και 2 λεπτά συνολικού παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η 15η νίκη για τον Φέντερερ απέναντι στον Ναδάλ (15-25), 3η σε 4 αναμετρήσεις στο γρασίδι και στο Wimbledon (3-1) και 6η στις 7 τελευταίες συναντήσεις τους.

Ο Ελβετός έφτασε τις 101 νίκες στο Wimbledon (101-12), περισσότερες από οποιοδήποτε άλλο ρεκόρ παίκτη σε ένα μόνο Grand Slam τουρνουά, καθώς και τις 353 νίκες σε Grand Slam διοργανώσεις (353-56), επίσης ένα ρεκόρ που είναι το καλύτερο όλων των εποχών.

Την Κυριακή, θα διεκδικήσει τον 4ο τίτλο του στη φετινή σεζόν, τον 9ο τίτλο του στο Wimbledon, τον 20ό στο γρασίδι, τον 21ο σε Grand Slam και τον 103ο συνολικά στην καριέρα του, σε 156 τελικούς (102-53).

Όσο για τον Ναδάλ, αυτή είναι η 2η συνεχόμενη χρονιά που δεν καταφέρνει να ξεπεράσει το “φράγμα” της ημιτελικής φάσης στο Wimbledon, καθώς θυμίζουμε πως πέρσι είχε χάσει στα ημιτελικά από τον Τζόκοβιτς.

Αν ο Federer φύγει από το Wimbledon με τον τίτλο, θα προσπεράσει τον Ναδάλ στο Νο. 2 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά αν ηττηθεί από τον Τζόκοβιτς, τότε ο Ισπανός θα διατηρηθεί στη 2η θέση, μπροστά από τον Ελβετό.