Αρχική ΒΟΛΕΪ Ευρωπαϊκό ανδρών: Το πανόραμα της έκτης ημέρας

Ευρωπαϊκό ανδρών: Το πανόραμα της έκτης ημέρας

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες μετά την έκτη ημέρα του #EurovolleyΜ. Από τη φάση των ομίλων προκρίνονται οι 4 πρώτοι. Για το top-16 ο Α’ όμιλος θα παίξει χιαστί με τον Γ’ και Β’ με τον Δ’.

Α’ όμιλος (Γαλλία – Μονπελιέ)

Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου

Βουλγαρία – Ελλάδα 3-0 (25-22, 25-16, 25-20)
Πορτογαλία – Ιταλία 0-3 (21-25, 10-25, 22-25)
Γαλλία – Ρουμανία 3-0 (25-19, 25-14, 25-16)

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

Βουλγαρία – Ρουμανία 3-0 (28-26, 25-20, 25-20)
Ιταλία – Ελλάδα 3-1 (17-25, 25-23, 25-19, 25-20)

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Ελλάδα – Γαλλία 0-3 (14-25, 18-25, 24-26)
Βουλγαρία – Πορτογαλία 3-1 (25-23, 28-30, 25-23, 25-22)

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

Ρουμανία – Ιταλία 1-3 (15-25, 14-25, 25-23, 14-25)
Πορτογαλία – Γαλλία 0-3 (11-25, 20-25, 23-25)

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου

Ρουμανία – Ελλάδα 1-3 (25-23, 24-26, 25-27, 21-25)
Γαλλία – Βουλγαρία 3-0 (25-19, 25-21, 25-14)

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου

Ελλάδα – Πορτογαλία 1-3 (25-19, 21-25, 23-25, 17-25)
Ιταλία – Βουλγαρία 3-1 (22-25, 25-23, 25-21, 25-17)

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

15:00, Πορτογαλία – Ρουμανία
21:30, Γαλλία – Ιταλία

Βαθμολογία

1.Γαλλία 4 νίκες – 0 ήττες, 12 βαθμοί, 12-0 σετ, 301-213 πόντοι
2.Ιταλία 4 νίκες – 0 ήττες, 12 βαθμοί, 12-3 σετ, 362-292 πόντοι
3.Βουλγαρία 3 νίκες – 2 ήττες, 9 βαθμοί, 10-7 σετ, 396-394 πόντοι
4.Πορτογαλία 1 νίκη – 3 ήττες, 3 βαθμοί, 4-10 σετ, 299-339 πόντοι
5.Ελλάδα 1 νίκη – 4 ήττες, 3 βαθμοί, 5-13 σετ, 386-432 πόντοι
6.Ρουμανία 0 νίκες – 4 ήττες, 0 βαθμοί, 2-12 σετ, 278-352 πόντοι

Β’ όμιλος (Πολωνία – Βρυξέλλες)

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

Σερβία – Γερμανία 3-0 (25-21, 25-17, 25-15)
Σλοβακία – Ισπανία 3-2 (25-23, 25-23, 20-25, 16-25, 18-16)
Βέλγιο – Αυστρία 3-0 (25-17, 25-23, 25-17)

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Γερμανία – Βέλγιο 2-3 (23-25, 17-25, 25-22, 25-15, 13-15)
Σλοβακία – Αυστρία 3-1 (19-25, 25-20, 25-21, 25-15)

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

Ισπανία – Βέλγιο 0-3 (17-21, 21-25, 14-25)
Σερβία – Σλοβακία 3-0 (25-19, 25-20, 25-21)

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου

Αυστρία – Γερμανία 0-3 (23-25, 15-25, 16-25)
Ισπανία – Σερβία 1-3 (25-21, 19-25, 19-25, 20-25)

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου

Αυστρία – Ισπανία 2-3 (23-25, 28-26, 23-25, 25-23, 11-15)
Σλοβακία – Βέλγιο 0-3 (23-25, 20-25, 15-25)

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

18:30, Γερμανία – Σλοβακία
21:30, Βέλγιο – Σερβία

Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου

18:30, Ισπανία – Γερμανία
21:30, Σερβία – Αυστρία

Βαθμολογία

1. Βέλγιο 4 νίκες – 0 ήττες, 11 βαθμοί, 12-2 σετ, 327-270 πόντοι
2. Σερβία 3 νίκες – 0 ήττες, 9 βαθμοί, 9-1 σετ, 246-196 πόντοι
3. Σλοβακία 2 νίκες – 2 ήττες, 5 βαθμοί, 6-9 σετ, 316-343 πόντοι
4. Γερμανία 1 νίκη – 2 ήττες, 4 βαθμοί, 5-6 σετ, 231-231 πόντοι
5. Ισπανία 1 νίκη – 3 ήττες, 3 βαθμοί, 6-11 σετ, 361-385 πόντοι
6. Αυστρία 0 νίκες – 4 ήττες, 1 βαθμοί, 3-12 σετ, 302-358 πόντοι

Γ’ όμιλος (Σλοβενία – Λιουμπλιάνα)

Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου

Τουρκία – Ρωσία 1-3 (13-25, 25-23, 17-25, 15-25)
Φινλανδία – Βόρεια Μακεδονία 3-1 (25-23, 25-22, 23-25, 25-21)
Σλοβενία – Λευκορωσία 3-0 (25-17, 25-14, 25-19)

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

Βόρεια Μακεδονία – Τουρκία 0-3 (20-25, 23-25, 13-25)
Λευκορωσία – Ρωσία 1-3 (25-23, 17-25, 22-25, 10-25)

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Βόρεια Μακεδονία – Ρωσία 0-3 (15-25, 16-25, 28-30)
Σλοβενία – Φινλανδία 3-1 (25-18, 26-24, 24-26, 25-15)

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

Λευκορωσία – Φινλανδία 3-2 (13-25, 17-25, 30-28, 25-22, 15-13)
Τουρκία – Σλοβενία 0-3 (28-30, 16-25, 23-25)

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου

Ρωσία – Φινλανδία 3-0 (25-17, 26-24, 25-22)
Λευκορωσία – Βόρεια Μακεδονία 1-3 (25-23, 19-25, 27-29, 20-25)

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου

Σλοβενία – Βόρεια Μακεδονία 1-3 (24-26, 28-30, 25-19, 24-26)
Τουρκία – Λευκορωσία 3-1 (25-21, 26-24, 20-25, 25-19)

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

18:30, Σλοβενία – Ρωσία
21:30, Φινλανδία – Τουρκία

Βαθμολογία

1. Ρωσία 4 νίκες – 0 ήττες, 12 βαθμοί, 12-2 σετ, 352-266 πόντοι
2. Σλοβενία 3 νίκες – 1 ήττα, 9 βαθμοί, 10-4 σετ, 356-301 πόντοι
3. Τουρκία 2 νίκες – 2 ήττες, 6 βαθμοί, 7-7 σετ, 308-323 πόντοι
4. Βόρεια Μακεδονία 2 νίκες – 3 ήττες, 6 βαθμοί, 7-11 σετ, 409-445 πόντοι
5. Φινλανδία 1 νίκη – 3 ήττες, 4 βαθμοί, 6-10 σετ, 357-367 πόντοι
6. Λευκορωσία 1 νίκη – 4 ήττες, 2 βαθμοί, 6-14 σετ, 404-484 πόντοι

Δ’ όμιλος (Ολλανδία – Ρότερνταμ)

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

Τσεχία – Ουκρανία 1-3 (21-25, 19-25, 25-19, 22-25)
Εσθονία – Πολωνία 1-3 (22-25, 27-25, 22-25, 17-25)
Ολλανδία – Μαυροβούνιο 3-0 (25-13, 25-17, 25-10)

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Ουκρανία – Ολλανδία 0-3 (26-28, 27-29, 21-25)
Εσθονία – Μαυροβούνιο 0-3 (23-25, 28-30, 23-25)

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

Ολλανδία – Πολωνία 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)
Τσεχία – Εσθονία 3-0 (25-18, 34-32, 28-26)

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου

Μαυροβούνιο – Ουκρανία 1-3 (25-19, 18-25, 15-25, 19-25)
Πολωνία – Τσεχία 3-0 (25-18, 25-12, 25-15)

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου

Μαυροβούνιο – Πολωνία 0-3 (10-25, 17-25, 19-25)
Εσθονία – Ολλανδία 1-3 (25-22, 19-25, 19-25, 20-25)

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

17:00, Ουκρανία – Εσθονία
20:00, Ολλανδία – Τσεχία

Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου

18:00, Τσεχία – Μαυροβούνιο
21:00, Πολωνία – Ουκρανία

Βαθμολογία

1. Πολωνία 4 νίκες – 0 ήττες, 12 βαθμοί, 12-1 σετ, 325-235 πόντοι
2. Ολλανδία 3 νίκες – 1 ήττα, 9 βαθμοί, 9-4 σετ, 310-277 πόντοι
3. Ουκρανία 2 νίκες – 1 ήττα, 6 βαθμοί, 6-5 σετ, 262-246 πόντοι
4. Τσεχία 1 νίκη – 2 ήττες, 3 βαθμοί, 4-6 σετ, 219-245 πόντοι
5. Μαυροβούνιο 1 νίκη – 3 ήττες, 3 βαθμοί, 4-9 σετ, 248-318 πόντοι
6. Εσθονία 0 νίκες – 4 ήττες, 0 βαθμοί, 2-12 σετ, 321-364 πόντοι