Η Ιαπωνία αποχωρεί από το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών μετά την ήττα με 2-1 από τη Σουηδία στα προημιτελικά

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της Ιαπωνίας αποχώρησε από το Παγκόσμιο Κύπελλο μετά την ήττα της με 2-1 από τη Σουηδία σε προημιτελικό αγώνα στο Eden Park του Όκλαντ την Παρασκευή.

Η Σουηδία προηγήθηκε με 2-0 προτού η αναπληρωματική Honoka Hayashi επαναφέρει την ιαπωνική εκστρατεία στη ζωή στο 87ο λεπτό. Οι πρωταθλητές του 2011 προσπάθησαν απεγνωσμένα να ισοφαρίσουν στα 10 λεπτά των καθυστερήσεων.

Η Σουηδή Amanda Ilestedt (Γ) υψώνει τη γροθιά της αφού σκόραρε εναντίον της Ιαπωνίας κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου του προημιτελικού αγώνα ποδοσφαίρου για το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών στο Eden Park στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας στις 11 Αυγούστου 2023. ( WeLoveSports)