Η Σαμπαλένκα ξεκινά δυνατά τους τελικούς του WTA και βραβεύει στη Σάκκαρη μόνο ένα παιχνίδι

WeLoveSports.gr

Η Aryna Sabalenka ξεκίνησε πειστικά στους τελικούς του WTA, ένα τουρνουά στο τέλος της χρονιάς στο Κανκούν του Μεξικού, με τους οκτώ καλύτερους παίκτες της σεζόν. Η Λευκορωσίδα νούμερο ένα στον κόσμο ήταν υπέρτατη απέναντι στην Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη: 6-0, 6-1.

Η Σαμπαλένκα χρησιμοποίησε πέντε από τα εννέα μπρέικ της και κέρδισε έντεκα παιχνίδια στη σειρά, προτού η Σάκκαρη επιζήσει από τρία ματς με δικό της σερβίς και καταφέρει να απαλλαγεί από το μηδέν πίσω από το όνομά της. Το παιχνίδι έληξε μετά από 74 λεπτά.

«Δύσκολος αντίπαλος»

«Η Μαρία είναι μια παίκτρια που μπορεί πάντα να επιστρέψει στον αγώνα», είπε η Σαμπαλένκα, η οποία είχε χάσει δύο φορές από τη Σάκκαρη σε προηγούμενες εκδόσεις των τελικών του WTA. “Αν της δώσεις μια μικρή ευκαιρία, την παίρνει. Αυτό την κάνει δύσκολη αντίπαλο”.

Στον ίδιο όμιλο η Αμερικανίδα Τζέσικα Πέγκουλα νίκησε με 7-5, 6-2 την Καζάζα Έλενα Ριμπακίνα. Η Rybakina είχε τη νίκη στο εναρκτήριο σετ, αλλά με προβάδισμα 5-3 δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μόνο του σερβίς.