Κολύμβηση: Η Mollie O’Callaghan σημειώνει παγκόσμιο ρεκόρ στα 200 ελεύθερο γυναικών

Η Μόλι Ο’ Κάλαχαν από την Αυστραλία σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ στα 200 μέτρα ελεύθερο γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης στην Ιαπωνία την Τετάρτη, με χρόνο 1 λεπτό 52,85 δευτερόλεπτα.

Η 19χρονη κέρδισε τη συμπατριώτισσά της Αυστραλέζα Ariarne Titmus – η οποία έκανε παγκόσμιο ρεκόρ στα 400 μέτρα ελεύθερο την Κυριακή – κατά 0,16 στο Marine Messe Fukuoka. Η Καναδή Σάμερ Μακίντος κατέλαβε την τρίτη θέση.

Η Αυστραλή Mollie O’Callaghan (R) αντιδρά αφού σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ κερδίζοντας τα 200 μέτρα ελεύθερο γυναικών κατά τη διάρκεια του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου στη Φουκουόκα της Ιαπωνίας στις 26 Ιουλίου 2023. ( WeLoveSports)

Ο Ιάπωνας Tomoru Honda κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 200 πεταλούδα ανδρών, προσθέτοντας άλλη μια θέση στο βάθρο στο αγώνισμα. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2021 και το χάλκινο μετάλλιο στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Γάλλος Λεόν Μαρσάν νίκησε σε 1:52.43 και κατέκτησε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στη Φουκουόκα μετά τη νίκη του στα 400μ. μεικτής. Ο Πολωνός Krzysztof Chmielewski τερμάτισε δεύτερος σε 1:53.62, 0.04 μπροστά από τον Honda.