Ξιφασκία: Η Ιάπωνα Μισάκι Εμούρα διατηρεί τον τίτλο της στη σπάθη γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Η Γιαπωνέζα ξιφομάχος Misaki Emura κατέκτησε τον δεύτερο συνεχόμενο παγκόσμιο τίτλο της στη σπάθη την Πέμπτη στο Μιλάνο, και έγινε η πρώτη Γιαπωνέζα που το καταφέρνει σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Η Emura, που βρίσκεται στην πρώτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, νίκησε την Ελληνίδα Δέσποινα Γεωργιάδου με 15-11 στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο.

Η Ιάπωνα Misaki Emura ποζάρει με το χρυσό της μετάλλιο μετά την υπεράσπιση του τίτλου της στη σπάθη γυναικών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ξιφασκίας στο Μιλάνο της Ιταλίας στις 27 Ιουλίου 2023. ( WeLoveSports) == WeLoveSports

Στον ημιτελικό της απέναντι στη Θεοδώρα Γκουντούρα, επίσης από την Ελλάδα, η Εμούρα μετέτρεψε το 13-14 σε νίκη με 15-14.

“Σε κάθε σημείο, έκανα αυτό που είχα βάλει στόχο”, δήλωσε η 24χρονη από τη νομαρχία Oita στη νοτιοδυτική Ιαπωνία. “Είμαι χαρούμενος που τα κατάφερα μέχρι τέλους.

Ο Ιάπωνας Kyosuke Matsuyama παίρνει το χάλκινο μετάλλιο στο foil ανδρών που κέρδισε ο Ιταλός Tommaso Marini.