Ο Κόλινς κερδίζει το τουρνουά WTA στο Μαϊάμι την περασμένη σεζόν ως επαγγελματίας του τένις

WeLoveSports.gr

Η Danielle Collins πέτυχε την καλύτερη της νίκη σε τουρνουά την τελευταία της σεζόν ως επαγγελματίας του τένις. Η 30χρονη Αμερικανίδα κέρδισε το Σάββατο στον τελικό του τουρνουά WTA στο Μαϊάμι σε δύο σετ κόντρα στη Jelena Rybakina: 7-5, 6-3.

Στην πατρίδα της, τη Φλόριντα, η Κόλινς επέζησε από πέντε ευκαιρίες μπρέικ στο πρώτο σετ και χτύπησε αλύπητα με το σκορ στο 6-5. Στο δεύτερο σετ έδωσε προβάδισμα σε μπρέικ, αλλά έσπασε ξανά τη Ριμπακίνα με 4-3.

Χρόνια άρρωστος

Ο Κόλινς, ο οποίος πάσχει από δύο χρόνιες ασθένειες, ήταν ο καλύτερος στο Σαν Χοσέ και το Παλέρμο το 2021 και έχασε τον τελικό του Australian Open το 2022. Στο δρόμο της για τον τέταρτο τελικό της, κέρδισε δώδεκα σετ στη σειρά, χάνοντας μόνο 24 παιχνίδια.

Στις αρχές του τρέχοντος έτους, μετά τον αποκλεισμό της στο Australian Open, η πρώην νούμερο επτά της παγκόσμιας κατάταξης ανακοίνωσε ότι θα σταματήσει να παίζει τένις φέτος. Πάσχει από ρευματισμούς και ενδομητρίωση και λέει ότι έχει χορτάσει τα ταξίδια.