Πατινάζ ταχύτητας: Ο Ιάπωνας Γιαμάντα κατακτά το δεύτερο χρυσό μετάλλιο του στο Παγκόσμιο Κύπελλο στους 1500 άνδρες

Ο Μασάγια Γιαμάντα κατέκτησε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο του στον πρώτο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου πατινάζ ταχύτητας στο Χοκάιντο το Σάββατο, κερδίζοντας τα 1.500 μέτρα των ανδρών, μία ημέρα μετά το θρίαμβο στα 1.000 μέτρα.

Ο Yamada πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στο οβάλ Meiji Hokkaido-Tokachi στο Obihiro σε 1 λεπτό και 45,47 δευτερόλεπτα, 0,02 δευτερόλεπτα μπροστά από τον δεύτερο Αμερικανό Jordan Stolz. Η Κινέζα Ning Zhongyan κατέλαβε την τρίτη θέση.

Ο Ιάπωνας Masaya Yamada συμμετέχει στη νίκη του στα 1.500 μέτρα των ανδρών κατά τη διάρκεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Πατινάζ Ταχύτητας στο Obihiro, στη βόρεια Ιαπωνία, στις 11 Νοεμβρίου 2023. ( WeLoveSports) == WeLoveSports

Η Miho Takagi, εν τω μεταξύ, κέρδισε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση στα 1.500 μέτρα γυναικών, μετά το αργυρό μετάλλιο στα 1.000 μέτρα της Παρασκευής.

Η Miho Takagi από την Ιαπωνία παίρνει μέρος στη νίκη της στα 1.500 μέτρα γυναικών κατά τη διάρκεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Πατινάζ Ταχύτητας στο Obihiro, στη βόρεια Ιαπωνία, στις 11 Νοεμβρίου 2023. ( WeLoveSports) == WeLoveSports

Η Τακάγκι, το αστέρι της Ιαπωνίας στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 2022 στο Πεκίνο, σημείωσε χρόνο 1:54.54 και τερμάτισε 1,69 δευτερόλεπτα μπροστά από την Αντουανέτ Ράιπμα-Ντε Γιονγκ από την Ολλανδία. Το βάθρο συμπλήρωσε η Αμερικανίδα Kimi Goetz, 2,02 δευτερόλεπτα πίσω από την Takagi.