Breakdancing: Η 40χρονη Γιαπωνέζα Αγιούμι Φουκουσίμα κερδίζει το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Η βετεράνος Γιαπωνέζα Αγιούμι Φουκουσίμα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα breakdancing την Κυριακή, αφού επιβλήθηκε στον τελικό από τη Λιθουανή Ντομινίκα Μπάνεβιτς.

Η 40χρονη Φουκουσίμα είχε την ευκαιρία να εξασφαλίσει μια θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού κερδίζοντας το παγκόσμιο πρωτάθλημα, αλλά η πρωταθλήτρια του 2021, που πέρυσι τερμάτισε με το ασημένιο μετάλλιο, δεν τα κατάφερε αφού ηττήθηκε από την 16χρονη Μπάνεβιτς.

Η Γιαπωνέζα Ayumi Fukushima αγωνίζεται στον τελικό των γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα breakdance στο Leuven του Βελγίου στις 24 Σεπτεμβρίου 2023. ( WeLoveSports) == WeLoveSports

“Αισθάνομαι ότι τα έδωσα όλα, αλλά δεν ήταν αρκετό”, δήλωσε η Fukushima, η οποία θα επικεντρωθεί τώρα στο να εξασφαλίσει το εισιτήριο για το Παρίσι στους Ασιατικούς Αγώνες στο Hangzhou της Κίνας.

“Η αίσθησή μου είναι ότι θα μπορούσα να είχα κάνει περισσότερα στον τελικό… Θα προσπαθήσω να βελτιωθώ για τους Ασιατικούς Αγώνες”, πρόσθεσε.

Η περσινή νικήτρια, Ami Yuasa, δεν κατάφερε να φτάσει στα προημιτελικά του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος που διεξήχθη στο Leuven του Βελγίου.

Ο Ιάπωνας Shigeyuki Nakarai πήρε το χάλκινο μετάλλιο στους άνδρες, πίσω από τον Αμερικανό νικητή Victor Montalvo και τον Καναδό δευτεραθλητή Philip Kim.

Η Γιαπωνέζα Ayumi Fukushima αγωνίζεται στον τελικό των γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα breakdance στο Leuven του Βελγίου, 24 Σεπτεμβρίου 2023. ( WeLoveSports) == WeLoveSports

Η Γιαπωνέζα Ayumi Fukushima ποζάρει μετά την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στον τελικό των γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα breakdance στο Leuven του Βελγίου, στις 24 Σεπτεμβρίου 2023. ( WeLoveSports) == WeLoveSports