LIVE: Αλκαράζ και Τζόκοβιτς οδεύουν για τάι μπρέικ στο δεύτερο σετ

Ο ονειρεμένος τελικός στο Wimbledon ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Κάρλος Αλκαράζ βρίσκεται σε εξέλιξη. Είναι ο Σέρβος που είχε το καλύτερο ξεκίνημα με διαφορά και ήταν κύριος και κύριος απέναντι στον ανήσυχο Ισπανό στο πρώτο σετ.

Σκορ στον αγώνα: Αλκαράζ – Τζόκοβιτς 1-6, 6-6 (Ο Αλκαράζ ξεκίνησε το σετ σερβίς)

Στο πρώτο παιχνίδι, ο Αλκαράζ είχε μια ευκαιρία στο σερβίς του Τζόκοβιτς, αλλά στη συνέχεια έμεινε πίσω. Ο Ισπανός προσπάθησε να υπαγορεύσει το ράλι με επιθετικό παιχνίδι. Ο Τζόκοβιτς όμως είχε απάντηση σε όλα, μετά την οποία η αβεβαιότητα έπληξε τον Αλκαράζ.

Στο δεύτερο σετ ο νεαρός τενίστας της Μούρθια δάγκωσε περισσότερο και μπήκε καλύτερα στο ματς. Ο Τζόκοβιτς έδωσε το σερβίς του στο 0-1, αλλά δεν ενοχλήθηκε. Ο Σέρβος συνέχισε να παίζει ανενόχλητος, εξουδετέρωσε το επιθετικό παιχνίδι του Αλκαράζ και επέστρεψε στο σετ.

Κυνήγι ρεκόρ

Ο Τζόκοβιτς μπορεί να κερδίσει τον όγδοο τίτλο του στο Wimbledon και θα ισοφαρίσει τον Ελβετό κάτοχο του ρεκόρ Ρότζερ Φέντερερ. Ο 36χρονος Σέρβος κυνηγάει επίσης τον 24ο τίτλο του γκραν σλαμ, το ρεκόρ που σημείωσε το Margaret Court της Αυστραλίας το 1973.

Με μια νίκη, ο Τζόκοβιτς θα έχει την ευκαιρία να κερδίσει τα τέσσερα γκραν σλαμ τουρνουά σε ένα ημερολογιακό έτος για δεύτερη φορά. Αυτό θα συμβεί στη συνέχεια τον Σεπτέμβριο στο US Open στη Νέα Υόρκη. Είχε την ευκαιρία για πρώτη φορά το 2021, αλλά στη συνέχεια έχασε τον τελικό από τον Ρώσο Daniil Medvedev στη Νέα Υόρκη.

Τρίτος Ισπανός;

Ο 20χρονος Αλκαράζ παίζει τον πρώτο του τελικό του Wimbledon. Μπορεί να γίνει ο τρίτος Ισπανός που κερδίζει το τουρνουά γκραν σλαμ στο Λονδίνο μετά τους Μανόλο Σαντάνα (1966) και Ραφαέλ Ναδάλ (2008 και 2010).

Τα τελευταία τριάντα χρόνια, τέσσερις παίκτες κατάφεραν να κερδίσουν απευθείας τον πρώτο τους τελικό του Wimbledon: Federer (2003), Lleyon Hewitt (2002), Richard Krajicek (1996) και Pete Sampras (1993).

Ο νικητής του τελικού θα είναι το νούμερο ένα στον κόσμο την επόμενη εβδομάδα. Στον θρόνο βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο Αλκαράζ, το νούμερο δύο ο Τζόκοβιτς.