Van de Zandschulp και Greek Spoor στον δεύτερο γύρο του ATP Paris

WeLoveSports.grΤροποποιήθηκε

Οι τενίστες Tallon Greekpoor και Botic van de Zandschulp προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο του τουρνουά Masters Paris-Bercy.

Η Greek Spoor κέρδισε με 6-7 (2), 6-3, 6-4 τον Christopher Eubanks, νούμερο 32 στην παγκόσμια κατάταξη της ATP. Εν μέρει λόγω ρεπό και από τις δύο πλευρές, ο Krijgsman αναγκάστηκε να παίξει τάι μπρέικ στο πρώτο σετ για πέμπτη φορά στα έξι τελευταία του ματς. Κέρδισε τα τρία από αυτά.

Απογοητεύσεις

Μετά από ένα μπρέικ και για τους δύο παίκτες, το πρώτο σετ μετατράπηκε σε τάι μπρέικ και ο Ολλανδός άφησε τον εαυτό του να φύγει. Ο διαιτητής αγνόησε ένα σερβίς με δίχτυα, προς μεγάλη απογοήτευση του Έλληνα Σπούρ, ο οποίος στη συνέχεια έσπασε τη ρακέτα του και έλαβε έναν βαθμό ποινής. «Κάνε τη δουλειά σου!», είπε απότομα στον διαιτητή.

Εν μέρει επειδή επικράτησαν απογοητεύσεις, δεν υπήρξε τέταρτη νίκη στο τάι μπρέικ. Στο σετ δύο, ο ιθαγενής του Χάρλεμ ίσιωσε τη θέση του, μετά από την οποία επέβαλε επίσης τη θέλησή του στον ίδιο Αμερικανό (27) με ποικίλα χτυπήματα στο τρίτο σετ. Η ελληνική πίστα δεν έδωσε άλλες ευκαιρίες στους Eubanks να σπάσουν. Μετά από δύο ώρες και δύο λεπτά, η Φράνσεπουρ χρησιμοποίησε το πρώτο της match point.

Ο Van de Zandschulp κερδίζει επίσης

Στον δεύτερο γύρο έφτασε και ο Botic van de Zandschulp. Το παγκόσμιο νούμερο εξήντα σημείωσε σπουδαία νίκη επί του Γάλλου Adrian Mannarino, νούμερο 25. Το σκορ ήταν 6-4, 7-5.

Στο υπέροχο τελικό σετ έδωσε δύο φορές προβάδισμα μπρέικ. Στο 5-5, ο Mannarino έχασε τέσσερις ευκαιρίες για break και στο τελευταίο παιχνίδι ο Van de Zandschulp ανέτρεψε το έλλειμμα 40-15.

Στον επόμενο γύρο, ο Van de Zandschulp θα παίξει με τον νικητή της αναμέτρησης μεταξύ Tommy Paul και Richard Gasquet. Ο ελληνικός στίβος θα συναντήσει στον δεύτερο γύρο τον Ισπανό Alejandro Davidovich Fokina, ο οποίος απέκλεισε τον Αμερικανό Ben Shelton στον πρώτο γύρο.