PSG – Μίλαν: Είναι σε φόρμα οι Ροσονέρι;

Ενόψει του αγώνα PSG – Μίλαν, η Μίλαν έχει σημειώσει καλά αποτελέσματα μέχρι στιγμής τη φετινή σεζόν και βρίσκεται στο κόλπο της διεκδίκησης του πρωταθλήματος. Serie A. Ωστόσο, δεν έχει ακόμη απολαύσει την πρώτη μεγάλη βραδιά της στο Τσάμπιονς Λιγκ λόγω μιας επίθεσης που δυσκολεύεται να τελειώσει τα παιχνίδια.

Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ο προπονητής Στέφανο Πιόλι κάνει τη δουλειά του παρά την πολλή κριτική από τους οπαδούς των Rossoneri, οι οποίοι τον καλούν να πάρει καλύτερες αποφάσεις σχετικά με τις τακτικές και τους παίκτες που χρησιμοποιεί στους αγώνες του.

Ωστόσο, η πρώτη θέση στη Serie A και το αήττητο ρεκόρ στις διεθνείς διοργανώσεις της δίνει τη δύναμη να παραμείνει στη θέση της με την υποστήριξη του διοικητικού συμβουλίου.

Η φόρμα της Μίλαν στη Serie A

Η ομάδα των Ροσονέρι βρίσκονται προσωρινά στην κορυφή του πίνακα με 21 βαθμούς. Έχουν επτά νίκες και μία ήττα. Η Μίλαν έχει πετύχει 16 γκολ και έχει δεχθεί 8, με διαφορά τερμάτων +8.

Έχει την πέμπτη καλύτερη επίθεση με μέσο όρο δύο γκολ ανά παιχνίδι, καθώς και την πέμπτη καλύτερη άμυνα με μέσο όρο ένα γκολ παθητικό.

Επιπλέον, έχουν τη δεύτερη καλύτερη κατοχή μπάλας με 56,7% κατά μέσο όρο, τον τέταρτο μεγαλύτερο αριθμό καθαρών φύλλων με τέσσερα, τον τρίτο μεγαλύτερο αριθμό σουτ προς την εστία με 4,9 ανά παιχνίδι και τον δεύτερο μεγαλύτερο αριθμό ακριβών πάσων με 454,5 ανά παιχνίδι.

Η Μίλαν έχει αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων. Η ομάδα δείχνει ότι σιγά σιγά αρχίζει να βρίσκει την καλύτερη εκδοχή της. Επέστρεψε από ένα δύσκολο ματς με τη Γένοβα πριν από τη διακοπή της FIFA με γκολ του Κρίστιαν Πούλισιτς στο 87ο λεπτό. Ο Ολιβιέ Ζιρού στο τέρμα μετά την αποβολή του Μάικ Μαϊνάν.

Η τελευταία τους ήττα χρονολογείται από το Derby della Madonnina εναντίον της Ίντερ με σκορ 5-1. Δεν ήταν ποτέ στο παιχνίδι, καθώς άρχισε να χάνει ήδη από το πέμπτο λεπτό με γκολ του Henrikh Mkhitaryan. Στη συνέχεια σκόραραν οι Marcus Thuram, Mkhitaryan, Hakan Calhanoglu και Davide Frattesi στο 90+3′. Ο Ραφαέλ Λεάο σκόραρε στο 57ο λεπτό.

Στην επιστροφή της στους αγωνιστικούς χώρους, θα αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους σε απευθείας αναμέτρηση, καθώς υπάρχει διαφορά τεσσάρων βαθμών μεταξύ τους. Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή 22 Οκτωβρίου στις 20:45 (ώρα Ιταλίας).

Η Μίλαν στο Τσάμπιονς Λιγκ

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι είναι τρίτη στον F όμιλο με δύο βαθμούς από δύο ισοπαλίες. Και οι δύο έληξαν 0-0.

Η πρώτη ήταν εναντίον της Νιούκαστλ. Στο πρώτο ημίχρονο, είχαν μέχρι και 15 ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μίλαν είχε 10 ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Δύο πήγαν ανάμεσα στα δοκάρια, τέσσερις πέρασαν άουτ και άλλες τέσσερις προσέκρουσαν σε έναν από τους αμυντικούς. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Νικ Πόουπ, ο οποίος πραγματοποίησε οκτώ αποκρούσεις.

Στη συνέχεια αντιμετώπισαν την Μπορούσια Ντόρτμουντ και κανείς τους δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει παρά τα 32 σουτ. Μόνο πέντε σουτ είχαν στόχο και όλα τα απέκρουσαν οι τερματοφύλακες Gregor Kobel και Mike Maignan.

Αυτό ήταν το βασικό χρέος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι θα επιδιώξουν να το αφήσουν πίσω τους στο Parc des Princes.