PSG – Μίλαν: Οι καλύτεροι αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων!

PSG – Μίλαν: οι καλύτεροι αγώνες

Μίλαν 2-0 Παρί Σεν Ζερμέν. 19/4/1995

Ένας από τους σημαντικότερους αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων έλαβε χώρα το 1995, κατά τη διάρκεια της δεύτερης αγωνιστικής των ημιτελικών του Champions League. Μετά από ένα πρώτο παιχνίδι στο οποίο Rossoneri επικράτησε με 0-1, Μίλαν επέστρεψε στο Giuseppe Meazza για τον καθοριστικό αγώνα της σειράς.

Οι γηπεδούχοι ήταν παντελώς ανώτεροι και αυτό φάνηκε από την αρχή του αγώνα με αρκετές ευκαιρίες. Ο Ντέγιαν Σαβίσεβιτς άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό. Ο Μαυροβούνιος πήρε μια μακρινή πάσα, την έλεγξε και πήρε μαζί του τον αντίπαλό του για να πλασάρει με το αριστερό πόδι στο οριζόντιο δοκάρι δίπλα από τον τερματοφύλακα Μπερνάρ Λαμά.

Ήρεμοι και συγκεντρωμένοι, οι παίκτες του Φάμπιο Καπέλο ξαναχτύπησαν στο 68ο λεπτό. Ένα λάθος των Γάλλων άφησε στη Μίλαν την ευκαιρία να βάλει το κερασάκι στην τούρτα και ο Σαβίσεβιτς το εκμεταλλεύτηκε.

Στον τελικό εκείνης της χρονιάς, η Μίλαν έχασε από τον Άγιαξ με 1-0 με γκολ του Πάτρικ Κλούιβερτ.

Μιλάνο 1-1 Παρί Σεν Ζερμέν. 14/2/2001

Μετά από αυτόν τον αγώνα, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά στο Giuseppe Meazza. Εκείνη τη χρονιά, η μορφή του αγώνα ήταν διαφορετική. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στη Ζώνη Β. Στην πρώτη μονομαχία μεταξύ των δύο, το σκορ ήταν 1-1. Το εναρκτήριο γκολ ήρθε στα πόδια του Leonardo Nascimento, ο οποίος δέχθηκε μια πάσα από τον Demetrio Albertini, έλεγξε την μπάλα και σούταρε δίπλα από τον τερματοφύλακα Lionel Letizi.

Για το Παρί Σεν Ζερμέν, Ο Nicolas Anelka ισοφαρίζει στο 30ο λεπτό από μια κακή απόκρουση του τερματοφύλακα Christian Abbiati. Ο Γάλλος μπήκε στην περιοχή και με δεξί σουτ απέναντι από την εστία νίκησε τον τερματοφύλακα.

PSG – Μίλαν: 1-1. 20/2/2001

Την 2η αγωνιστική, το Parc des Princes ήταν ο τόπος μιας ακόμη σύγκρουσης. Και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για να πλησιάσουν την κορυφή, αλλά αναγκάστηκαν να συμβιβαστούν με άλλη μια ισοπαλία 1-1. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα. Ωστόσο, η PSG κατάφερε να ξεφύγει από το αδιέξοδο.

Ο Λοράν Ρομπέρ κέρδισε ελεύθερο πέναλτι κοντά στην περιοχή του πέναλτι και δεν το σπατάλησε. Σέντραρε χαμηλά στο οριζόντιο δοκάρι και βρήκε τον Αμπιάτι, ο οποίος ήταν καλυμμένος και δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά.

Οι παίκτες του Αλμπέρτο Ζακερόνι ισοφάρισαν με τον Χοσέ Μαρί. Αυτός εκμεταλλεύτηκε ένα σουτ του Demetrio Albertini που απομακρύνθηκε… για να τοποθετήσει το πόδι του στην μπάλα και να της δώσει κυκλική κατεύθυνση.

Στο τέλος, κανείς από τους δύο δεν κατάφερε να προκριθεί.

Μιλάνο 1-0 Παρί Σεν Ζερμέν. 4/1/2012

Η τελευταία συνάντηση, ήταν το 2012 κατά τη διάρκεια ενός φιλικού αγώνα στο Ντουμπάι. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Alexandre Pato, ο οποίος συμμετείχε σε ομαδική κίνηση με τους συμπαίκτες του. Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Ο Σουηδός άφησε τον Βραζιλιάνο επιθετικό μόνο του μπροστά από την εστία και σκόραρε με το δεξί του πόδι.

Από εκεί και πέρα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει επικίνδυνες ευκαιρίες και ο αγώνας έληξε με μια ασυνεπή εμφάνιση από δύο ομάδες που επέστρεψαν από τη διακοπή των Χριστουγέννων.