PSG – Μίλαν: Πώς τα πάνε οι Παριζιάνοι;

Θα αντιμετωπίσουν Milan στο Parc des Princes την 3η αγωνιστική. Τετάρτη 25 Οκτωβρίου στις 21:00 ώρα Γαλλίας. Ένα θετικό αποτέλεσμα θα ήταν πολύ χρήσιμο για Luis Enrique ο οποίος δεν έχει ακόμα εδραιωθεί στον πάγκο, ειδικά μετά την την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τη Νιούκαστλ.

Η τρέχουσα θέση της Παρί Σεν Ζερμέν στη Ligue 1

Η ομάδα του Παρισιού είναι τρίτη στο γαλλικό πρωτάθλημα με 15 βαθμούς. Έχουν κερδίσει τέσσερα παιχνίδια, έχουν φέρει τρεις ισοπαλίες και έχουν χάσει ένα. Δεν είναι κακό ξεκίνημα, αλλά έχουν συνηθίσει να παίρνουν την πρώτη θέση με μεγάλο προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους.

Το πιο ανησυχητικό πρόβλημα είναι η δυσκολία τους να πετύχουν γκολ σε δύσκολες καταστάσεις, ειδικά όταν κλείνουν τον χώρο. Βασίζονται σε μεγάλο βαθμό σε Kylian Mbappéο οποίος είναι ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης. με επτά γκολ σε ισάριθμους αγώνες.

Πριν από τη διακοπή των αγώνων της FIFA, κέρδισε τη Stade de Rennes με 1-3. Για τους νικητές σκόραραν οι Βιτίνια, Αχράφ Χακίμι και Ραντάλ Κολό Μουανί, ενώ για τους “Rouge et Noir” σκόραρε ο Αμίν Γκουίρι.

Πριν από το ματς με τη Μίλαν, πρέπει να υποδεχτεί τη Ρασίνγκ Στρασβούργο στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Χρειάζεται νίκη για να παραμείνει σε επαφή με την πρώτη δυάδα. Βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μονακό και έναν πίσω από τη Νις.

Έχουν το δεύτερη καλύτερη επίθεση με 17 γκολ και μέσο όρο 2,1 ανά παιχνίδι. Είναι επίσης η δεύτερη καλύτερη άμυνα με 0,9 γκολ ανά παιχνίδι.

Οι τελευταίοι είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στη διοργάνωση και έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί της γαλλικής πρωτεύουσας με 2-3. Ο Τερέμ Μοφί σκόραρε δύο φορές στο 21ο και 68ο λεπτό, ενώ το ίδιο έκανε και ο Κιλιάν Εμπαπέ στο 29ο και 87ο λεπτό. Ο Γκαετάν Λαμπόρντ, ωστόσο, έκανε τη διαφορά στο 53ο λεπτό.

Η φόρμα της Παρί Σεν Ζερμέν στο Τσάμπιονς Λιγκ

PSG βρίσκεται στη δεύτερη θέση στην με τρεις βαθμούς, χάρη σε μία νίκη και μία ήττα. Ξεκίνησε με νίκη 2-0 επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ χάρη στα γκολ των Κιλιάν Εμπαπέ και Αχράφ Χακίμι.

Την επόμενη μέρα ήρθε η πανωλεθρία με 4-1 κόντρα στις “καρακάξες”. Οι Μιγκέλ Αλμιρόν, Ντάνιελ Μπερν, Σον Λόνγκσταφ και Φάμπιαν Σαρ σκόραραν για την αγγλική ομάδα, ενώ ο Λούκας Ερνάντες ισοφάρισε.

Πέτυχαν τρία γκολ και δέχτηκαν τέσσερα, με συντελεστή τερμάτων -1.

Ο ευρωπαϊκός ανταγωνισμός είναι ο κύριος στόχος της από τότε που άρχισαν να επενδύουν οι Καταριανοί. Όμως, δεν έχει καταφέρει ακόμη να πετύχει αυτόν τον στόχο, έχοντας αποκλειστεί δύο φορές από τη διοργάνωση. στη σειρά στη φάση των 16 εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης και της Μπάγερν Μονάχου αντίστοιχα.

Οι τραυματισμοί είναι ένα άλλο από τα προβλήματά τους. Έχουν πέντε απουσίες με σωματικά προβλήματα: Μάρκο Ασένσιο, Νούνο Μέντες, Πρέσνελ Κιμπέμπε, Σέρχιο Ρίκο και Γουόρεν Ζαΐρ Έμερι.