Ο κάτοχος του τίτλου Τζόκοβιτς κέρδισε τον Αργεντινό πρωτοεμφανιζόμενο, επίσης Ρουντ, μέσω του Γουίμπλεντον

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ξεκίνησε το κυνήγι για τον όγδοο τίτλο του στο Γουίμπλεντον, που θα τον φέρει μαζί με τον Ελβετό κάτοχο ρεκόρ Ρότζερ Φέντερερ, με μια νίκη σε απευθείας σετ επί του Αργεντινού Πέδρο Κασίν (ATP-68): 6-3, 6-3, 7-6 ( 4).

Ο 23 φορές πρωταθλητής Γκραν Σλαμ Τζόκοβιτς συνάντησε έναν ανοιχτόμυαλο πρωτοεμφανιζόμενο του Γουίμπλεντον στο κεντρικό γήπεδο, όπου υπέστη την τελευταία του ήττα στο Λονδίνο το 2013 από τον Άντι Μάρεϊ. Ο ήδη 28χρονος Cachín, ο οποίος έπαιξε τον πρώτο του αγώνα με χόρτο στη Μαγιόρκα την περασμένη εβδομάδα (και έχασε με μόλις τρία κερδισμένα παιχνίδια), αιφνιδίασε με ένα break στο 1-1, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για μια νίκη σετ.

Μετά από αυτό το πρώτο σετ άρχισε να βρέχει και παρόλο που ο μουσαμάς στρώθηκε βιαστικά πάνω από το γήπεδο του τένις, χρειάστηκε πολύς χρόνος μέχρι να παίξει ξανά το γρασίδι. Η οροφή έκλεισε, ο Τζόκοβιτς ήρθε στο κέφι του κοινού με μια πετσέτα για να κάνει περίεργες δουλειές και τελικά η οροφή άνοιξε ξανά.

Μετά από ογδόντα λεπτά το παιχνίδι μπορούσε να συνεχιστεί και αυτό χρειάστηκε ιδιαίτερα στον Cachín την απαραίτητη προσπάθεια. Αμέσως παρέδωσε το σερβίς του και αυτό δεν μπορούσε να διορθωθεί απέναντι στον κυρίαρχο Τζόκοβιτς, ο οποίος έχασε μόνο δύο πόντους στο δικό του σερβίς στο δεύτερο σετ.

Ο 36χρονος Σέρβος, δεύτερος στη λίστα, χαλάρωσε για λίγο στο τελευταίο σετ, αλλά στο τάι μπρέικ ήταν ένα χτύπημα μετά το 6-2 στο τρίτο match point.

Για τον Τζόκοβιτς, ο οποίος κέρδισε τις τέσσερις τελευταίες εκδόσεις του Γουίμπλεντον, ήταν ο πρώτος του αγώνας στο χόρτο της χρονιάς. Δεν έχει παίξει αγώνα από τότε που κέρδισε το Ρολάν Γκαρός στις 11 Ιουνίου και έγινε μόνο ο κάτοχος του ρεκόρ για τίτλους γκραν σλαμ στο απλό. Όπως και τα προηγούμενα χρόνια, ο Τζόκοβιτς παρέλειψε τα τουρνουά προετοιμασίας του Wimbledon.

Ο Ρουντ ισοφαρίζει ήδη την καλύτερη του απόδοση

Ο Casper Ruud χρειάστηκε περισσότερες σταγόνες ιδρώτα για να φτάσει στον δεύτερο γύρο. Ο 24χρονος Νορβηγός, τέταρτος στη λίστα σποράς, δυσκολεύτηκε με 6-1, 5-7, 6-4, 6-3 πέρα ​​από τον Laurent Lokoli, τον αριθμό 199 του κόσμου τέσσερα χρόνια μεγαλύτερο.

Ο Λόκολι φάνηκε να μην μπορεί να απολαύσει για πολύ το ντεμπούτο του στο Λονδίνο: μέσα σε μισή ώρα είχε χάσει το πρώτο σετ χωρίς ευκαιρία. Ο Γάλλος προκριματικός στη συνέχεια πέταξε κάθε δισταγμό και κέρδισε το δεύτερο σετ με εξαιρετικό τένις και την -εμφατικά ζητούμενη- στήριξη από το κοινό.

Ο Λόκολι, ο οποίος έκανε λιγότερα λάθη και περισσότερους νικητές σε αυτό το σετ από τον αντίπαλό του με πολύ υψηλότερη βαθμολογία, δεν διατήρησε αυτό το επίπεδο. Καθάρισε άλλα δύο ματς στο τελευταίο παιχνίδι, αλλά έσκαψε τον τάφο του με διπλό σφάλμα.

Ο Ρουντ, ο οποίος έχει ήδη χάσει δύο φορές ως φιναλίστ στο Ρολάν Γκαρός (2022 και 2023) και μία στο US Open (2022), ισοφαρίζει την καλύτερη επίδοσή του στο Γουίμπλεντον με μόλις την πέμπτη νίκη του στο χόρτο, όπου πέταξε αμέσως έξω δύο φορές και έχασε στον δεύτερο γύρο πέρυσι.

Ο ατημέλητος Auger-Aliassime έχει ήδη τελειώσει

Για τον Félix Auger-Aliassime, το τουρνουά έχει ήδη τελειώσει. Ο 22χρονος Καναδός, δωδέκατος στον κόσμο και προημιτελικός στο Λονδίνο το 2021, έκανε λάθη στον αγώνα του με τον Michael Mmoh (ATP-119) και κέρδισε με 6-7 (4), 7-6 (4) , 6-7 (4), 4-6 σετ.

Ο Mmoh, που παραδέχτηκε ως τυχερός χαμένος, παίζει για τις Ηνωμένες Πολιτείες, αλλά είχε επίσης τη Σαουδική Αραβία (η χώρα όπου γεννήθηκε), τη Νιγηρία (τη χώρα του πατέρα του, που συμμετείχε επίσης στο Wimbledon το 1987) ή την Ιρλανδία (η χώρα της μητέρας του). ).

Ο Auger-Aliassime έκανε όχι λιγότερα από 64 περιττά λάθη στον αγώνα των τεσσάρων ωρών, 19 περισσότερα από τον Mmoh (25), ο οποίος κέρδισε έναν αγώνα στο Λονδίνο για πρώτη φορά στη δεύτερη συμμετοχή του.