Ασιατικοί Αγώνες: Ο Τομόρου Χόντα κατακτά το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ιαπωνίας στην κολύμβηση στο Χανγκζού

Ο Τομόρου Χόντα έδωσε επιτέλους στην ιαπωνική κολύμβηση κάτι για να χαμογελάσει στους Ασιατικούς Αγώνες την Τρίτη, κερδίζοντας τα 400μ. μικτή ατομική των ανδρών για το πρώτο χρυσό μετάλλιο της χώρας στην πισίνα της Χανγκζού.

Ο Χόντα ολοκλήρωσε ένα διπλό με τον συμπατριώτη του Ντάγια Σέτο σε 4 λεπτά και 11,40 δευτερόλεπτα, 1,48 δευτερόλεπτα μπροστά από τον τέσσερις φορές παγκόσμιο πρωταθλητή της μικτής ατομικής. Ο Κινέζος Γουάνγκ Σουν τερμάτισε τρίτος σε 4:15.12, δύο ημέρες μετά τη νίκη του στα 200 ατομικά.

Ο Τομόρου Χόντα από την Ιαπωνία αγωνίζεται στον τελικό των 400μ. μεικτής ατομικής ανδρών στους Ασιατικούς Αγώνες στο Χανγκζού της Κίνας, στις 26 Σεπτεμβρίου 2023. ( WeLoveSports)

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ιαπωνίας ήρθε την τρίτη ημέρα του εξαήμερου προγράμματος κολύμβησης, μετά από δύο ημέρες κινεζικής κυριαρχίας με 11 χρυσά μετάλλια από 14 αγωνίσματα στην Aquatic Sports Arena στο Hangzhou Olympic Sports Centre.

“Είμαι ανακουφισμένος που κέρδισα το χρυσό”, δήλωσε ο 21χρονος Χόντα. “Έχουμε αποκτήσει δυναμική και θέλουμε να τη διατηρήσουμε μέχρι την τελευταία ημέρα.

Ο Honda αναμένεται να κολυμπήσει στο αγαπημένο του αγώνισμα, τα 200μ. πεταλούδα, την Παρασκευή.

Ο Tomoru Honda από την Ιαπωνία πανηγυρίζει μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 400 μέτρα ατομικής μεικτής κολύμβησης ανδρών στους Ασιατικούς Αγώνες στο Hangzhou της Κίνας στις 26 Σεπτεμβρίου 2023. ( WeLoveSports) == WeLoveSports

Η Siobhan Bernadette Haughey από το Χονγκ Κονγκ κατέκτησε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο μέσα σε λίγες ημέρες, κερδίζοντας τα 100 μέτρα ελεύθερο σε 52,17 δευτερόλεπτα.

Η Κίνα κέρδισε τα άλλα τρία ατομικά αγωνίσματα της ημέρας, με την Peng Xuwei να κερδίζει τα 200 μέτρα ύπτιο γυναικών σε 2:07.28, την Li Bingjie τα 400 μέτρα ελεύθερο γυναικών σε 4:01.96 και την Fei Liwei τα 1.500 μέτρα ελεύθερο ανδρών σε 14:55.47.