Η Arantxa Rus παραδίδει τη νίκη μετά από δύο πόντους αγώνα

Arantxa Rus

Η Arantxa Rus είχε αποκλειστεί στον πρώτο γύρο του τουρνουά WTA στο Nangbo της Κίνας. Το νούμερο 55 του κόσμου φαινόταν καθοδόν προς μια ομαλή νίκη, αλλά επέτρεψε στη Ρωσίδα Kamilla Rachimova (WTA-77) να ξεφύγει και να χάσει με 6-3, 6-7 (5), 3-6.

Ο 32χρονος Ρώσος δεν είχε πετύχει νίκη στο σκληρό γήπεδο από τα τέλη Φεβρουαρίου του 2022 και συνάντησε έναν ιδανικό αντίπαλο στη Ραχίμοβα για να σπάσει αυτό το αρνητικό σερί. Μετά το Ρολάν Γκαρός στα τέλη Μαΐου, ο δέκα χρόνια νεότερος Ρώσος είχε μόνο ήττες στο υψηλότερο επίπεδο.

Πόντοι αγώνα

Η Ρωσία ήταν αρχικά υπέρτατη. Ωστόσο, έχασε το προβάδισμα με 4-0 και 5-2 στο δεύτερο σετ και έχασε επίσης δύο ματς πόντους. Στο τάι μπρέικ έκανε αμέσως μίνι μπρέικ, αλλά μετά έμεινε μόνο πίσω από τους χρόνους.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τρία διαδοχικά μπρέικ, δύο εκ των οποίων προέρχονταν από τη Ρωσία. Όταν σέρβιρε στο 3-5 για να παραμείνει στο ματς, ήταν ραγισμένη στην αγάπη.