Η Σεβίλλη κάνει το βήμα παραπάνω και προκρίνεται στον 7ο τελικό του Europa League στην ιστορία της

Η Σεβίλλη εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ με νίκη επί της Γιουβέντους. Ο αγώνας στο Estadio Ramón Sánchez Pizjuán έληξε με νίκη της Γιουβέντους. παράτασηόπου οι βασιλιάδες του Europa League δεν πτοήθηκαν και μετέτρεψαν το 2-1 υπέρ της.

Η ομάδα του Τορίνο άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό χάρη σε γκολ του Σέρβου Dušan Vlahović. Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα, οι Σεβίλιστας ισοφάρισαν χάρη σε γκολ του Suso που τους έβαλε ξανά στο κόλπο για τον τελικό.

Στην παράταση, η Αργεντινή Erik Lamela φόρεσε την κάπα του ήρωα και σκόραρε στο 95ο λεπτό για να δώσει τη νίκη στη Σεβίλλη. Η ομάδα του Μπλανκουρίγιο θα παίξει πλέον στο έβδομο τελικό του Europa League στην ιστορία της, με την ευκαιρία να σηκώσει το έβδομο τρόπαιο.

Το συνολικό σκορ ήταν 3-2 υπέρ των Ισπανών, μετά την ισοπαλία 1-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Μετά από αυτή τη νίκη, η Σεβίλλη θα αντιμετωπίσει AS Roma στις 31 Μαΐου στις 21:00 (τοπική ώρα) για τον τίτλο του Europa League. Ο τελικός θα διεξαχθεί στο Puskás Arena στη Βουδαπέστη, Ουγγαρία.

Sevillistas vs. blanquinegros στατιστικά στοιχεία.

Οι Sevillistas κυριάρχησαν στο 59% της κατοχήςσε αντίθεση με την Vecchia Signora, η οποία είχε 41% της μπάλας.

Η Σεβίλλη Σίτι ολοκλήρωσε 487 πάσες με μέσο όρο 84% ακρίβεια. Από την πλευρά της, η ομάδα με επικεφαλής τον Massimiliano Allegri ολοκλήρωσε 302 πάσες με απόδοση 73%.

Όσον αφορά τα σουτ προς την εστία, η Σεβίλλη έκανε 28 σουτ, δέχθηκε 2 γκολ και πέτυχε 1 γκολ. δεν είχε οφσάιντ. Η Τορίνο, από την άλλη πλευρά, έκανε 17 σουτ προς την εστία, έχασε 2 μεγάλες ευκαιρίες, πέτυχε 1 γκολ και είχε ένα οφσάιντ.

Οι Blanquirojos και οι Blanquinegros διέπραξαν 21 φάουλ. Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν 3 κίτρινες κάρτες και 1 κόκκινη κάρτα, ενώ η ιταλική ομάδα δέχτηκε μόνο 1 κόκκινη κάρτα. 3 κίτρινες κάρτες.