Από το Zandschulp στον δεύτερο γύρο στη Σαγκάη μετά από έναν υπέροχο αγώνα

WeLoveSports.gr

Ο Botic van de Zandschulp προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του τουρνουά Masters της Σαγκάης. Ο παγκόσμιος αριθμός 67 κέρδισε έναν υπέροχο αγώνα με 6-2, 6-7 (2), 6-4 τον Αυστραλό Christopher O’Connell, τον αριθμό 58 στον κόσμο.

Ο Van de Zandschulp έκανε το ντεμπούτο του στη Σαγκάη, όπου δεν έγιναν αγώνες για τρία χρόνια λόγω του Covid-19. Το πρώτο σετ πήγε αρκετά εύκολα με 6-2 για τον Ολλανδό, ο οποίος έφτασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης της χώρας με την ομάδα του Davis Cup πριν από τρεις εβδομάδες.

Ο Van de Zandschulp δυσκολεύτηκε περισσότερο στο δεύτερο σετ, αλλά εν μέρει χάρη στα καλά του σερβίς, σέρβιρε στο 6-5 στο δεύτερο σετ για τη νίκη. Ωστόσο, ο O’Connell είχε ξαφνικά τις πρώτες του ευκαιρίες για break, ήρθε δίπλα, κέρδισε το τάι μπρέικ και στη συνέχεια πήρε φτερά.

Ο Van de Zandschulp αντεπιτίθεται

Στο τελικό σετ ο O’Connell προηγήθηκε με 4-2 και αυτό φάνηκε να λύνει το θέμα. Ωστόσο, ο Van de Zandschulp αντέδρασε και ανέτρεψε το σκορ με τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια.

Ο Van de Zandschulp θα συναντήσει στον επόμενο γύρο τον 25χρονο Γάλλο Ugo Umbert, νούμερο 34 στον κόσμο.